НОВИНИ

У мусульманських країнах досі не вірять у причетність арабів до терактів 11 вересня

«Аль-Каїда» отруїла не лише відносини між державами, а й думки. У всіх мусульманських країнах, де нещодавно відбулися опитування проекту Pew Global Attitudes Project, більшість населення відмовляється вірити, що теракти 11 вересня влаштували араби. Про це йдеться у статті The Economist, опублікованій у черговому числі «Українського тижня».

Висновки Pew свідчать, що жителі мусульманського світу й Заходу досі вважають одні одних схильними до насилля фанатиками. Мусульмани додають, що західний люд аморальний і захланний, здебільшого звинувачуючи Захід у своїй власній бідності.

«Мир у Палестині, встановлений американцями, може, й задобрив деяких ображених, але Буш ніколи не боровся за мирне врегулювання достатньо наполегливо, а недолуга дипломатія Обами, попри його гарні промови, закінчилася приниженням», - пише The Economist. Опитування Арабо-американського інституту цього літа показало, що репутація Сполучених Штатів у арабському світі зараз гірша, ніж наприкінці президентства Буша.

Деякі американці після того, як британські мусульмани підірвали бомби в лондонському метро 2005 року, сподівалися, що джихад, культивований за межами арабського світу, обмежиться Єврабією («ісламізованою» переселенцями з арабських країн Європою). Однак вони помилялися. Хоча опитування свідчать, що більшість прихильників ісламу в США є лояльними громадянами цієї держави й менше, ніж представники інших релігійних груп, схильні до підтримки кривавих нападів на мирне населення, завжди знайдеться кілька жорстоких сердець, готових відгукнутися на заклик до джихаду. 2009 року американський мусульманин убив кількох своїх товаришів по службі на військовій базі Форт-Худ, Техас, а торік іммігрант, який нещодавно прибув із Пакистану, намагався підірвати замінований автомобіль на Таймс-сквер у Нью-Йорку.

Видання відзначає, що ці та інші теракти – деякі організовані безпосередньо «Аль-Каїдою», а решта просто за її прикладом – живлять чимдалі більшу нетолерантність у суспільствах, що приймають іммігрантів, а вона, своєю чергою, провокує їх. Після 11 вересня Буш обережно наголошував, що Америка бореться не з ісламом – «релігією миру». Нині республіканці поводяться не так відповідально. Кандидат у президенти Ньют Ґінґріч підтримав безрозсудну кампанію, метою якої є зупинити побудову мусульманського центру та мечеті на Нижньому Манхеттені. Багато інших республіканців повторюють його безглузді слова щодо просочування норм шаріату в законодавчу систему США. А подекуди в Європі ситуація значно гірша. Схоже, саме страх ісламської експансії підштовхнув Андерса Берінґа Брейвіка до вбивства 77 своїх співвітчизників у липні цього року в Норвегії.

Більше про те, як змінився світ після 11 вересня 2001 року, читайте у № 37 Тижня

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.