НОВИНИ

Україна має шанси перемогти у "газовій" суперечці у суді

Україна має можливості перемогти у суді при розгляді газового конфлікту з Росією. Про це Радіо Свобода заявив експерт енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

На його думку, оскаржувати чинні «газові» угоди треба було вже давно. Експерт зауважує, що розраховувати на якісь послаблення з боку Росії неможливо, оскільки «газовий гачок, на якому опинилася Україна, є серйозним важелем політичного впливу й це є стратегічним завданням Росії».

«Тому судовий позов варто було ініціювати ще рік тому», - вважає Омельченко.

При цьому він зазначив, що головне для України - правильно підготувати позов і чітко відстоювати свої інтереси. «А не так, як із компанією «РосУкрЕнерго», коли сперечалися за ці 12 мільярдів кубічних метрів газу. Скільки це може тривати?», - зазначив він.

За його прогнозом, такий суд триватиме не більше одного року.

Омельченко вважає, що у можливому судовому процесі «козирів більше має Україна». «Тільки їх треба правильно використовувати. І ці козирі перебувають у правовій площині, з ними варто звертатися до суду», - вважає він.

«По-перше, вже змінилася ринкова кон’юнктура на газових ринках. І сьогодні вартість газу за базовим договором між двома державами є для України на 120 доларів більше, ніж для Німеччини за довгостроковим контрактами, і майже на 180 доларів більше за спотовими контрактами», - зазначив експерт.

«І другий козир України - чинні контракти з Росією були підписані в умовах припинення постачання природного газу - фактично, під безпрецедентним тиском. Тому їх не можна вважати дійсними», - заявив Омельченко.

«Варто при цьому припиняти цю радянську практику підкилимного вирішення питань, намагаючись домовитися лише таким чином», - додав експерт.

Омельченко впевнений, що «на односторонній розрив газових контрактів ніхто в Україні не зважиться».

При цьому він вважає, що сильного «газового» загострення не буде.

Нагадаємо, 2 вересня прем`єр-міністр України Микола Азаров заявив, що запланована урядом реструктуризація "Нафтогазу України" призведе до перегляду підписаних ним газових угод з Газпромом.

У відповідь в Росії заявили, що ліквідація Нафтогазу не допоможе Україні скасувати угоди по газу.

При цьому президент Віктор Янукович в інтерв’ю українським журналістам в Душанбе заявив, що у разі, якщо не вдасться домовитися щодо перегляду газових контрактів з Росією, Україна буде звертатися до міжнародних судових інстанцій.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.