НОВИНИ

Політолог: Могильов більше потрібен Януковичу як міністр внутрішніх справ

Політологи виділяють три найімовірніші кандидатури на посаду прем’єр-міністра Криму: міністра внутрішніх справ Анатолія Могильова, голови севастопольської держадміністрації Володимира Яцуби та першого заступника голови Радміну автономії Павла Бурлакова. Президенту Віктору Януковичу найбільше, на їх думку, підходить кандидатура Могильова.

На думку директора Міжнародного інституту демократій Сергія Тарана, поки рано називати прізвища, однак, місце прем’єр-міністра Криму однозначно займе людина, наближена до сім’ї Януковича.

«Називати прізвища – рано, тому що серйозно це питання вголос не буде обговорюватися, доки не пройде певний час після цієї події. Очевидно, що це буде людина, не просто наближена до президента України, а до його сім’ї, оскільки до Криму виявляє інтерес один із синів Януковича. А тому від нового кандидата будуть вимагати досвід достатньо жорсткої політики – участь у силових структурах чи політичних кампаніях. Оскільки Крим, на думку Партії регіонів, потребуватиме такої жорсткої політики, зважаючи на те, що там досі не завершилась боротьба з колишньою елітою. Крім цього, скоро будуть вибори і в Партії регіонів буде доволі серйозна конкуренція. І по-третє, як показують останні події, до цього регіону продовжує проявляти увагу Росія», – відзначив Таран.

За його словами, одна із серйозних кандидатур на цю посаду – кандидатура Могильова.

«Це люди (Джарти і Могильов - ред) приблизно одного ґатунку, одного стилю поведінки і обидва демонстрували відданість президенту через жорсткі дії. Я думаю, що це одна із серйозний кандидатур, хоча його призначення (Могильова – Ред.) викличе спротив у Криму, тому що він для них буде чужим, і насамперед він буде силовиком, а не політиком», – вважає політолог.

Цю кандидатуру на посаду прем’єр-міністра Криму не відкидає і голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

«Могильов працював в Криму, за стилем достатньо близький до Джарти, може діяти досить жорстко і знову таки це буде все ж збереження донецько-макіївського впливу на Кримський півострів. Але якщо на це дасть добро президент. І тут можуть виникнути певні питання. Відомо, що головний чинник, який може стримувати таке кадрове рішення – це те, що президента в принципі влаштовує діяльність Могильова на посаді міністра внутрішніх справ, попри всі чутки, що його хочуть замінити. Тим паче, що наразі бачимо потенційно-небезпечну ситуацію, і від діяльності міністра внутрішніх справ залежить, як ефективно буде влада нейтралізовувати ризики, пов’язані з протестами прихильників Тимошенко, можливими соціальними протестами восени тощо. Тобто посада міністра внутрішніх справ є більш ключовою, ніж посада прем’єра Криму. Призначення Могильова на іншу посаду змусить шукати таку ж ефективну людину на посаді міністра. Такі претенденти є, однак, думаю, що президент може залишити Могильова на своїй посаді», – зазначив Фесенко.

Щодо інших двох кандидатів, то, на думку Тарана, у них мало «досвіду відкритої політики».

«У них шансів менше. Зокрема, Яцуба – швидше апаратник. Досвіду відкритої політики в нього менше, що певною мірою можна сказати і про Бурлакова. Тому мені здається, що у Могильова все таки шансів більше», – додав він.

Фесенко ж вважає, що для призначення Яцуби на посаду прем’єра Криму Януковича може стримати те, що він не з донецького регіону.

«Яцуба дуже досвідчений регіональний керівник, а також має і міністерський досвід. Тим паче, знайомий з кримською ситуацією. Він – поміркований політик, дуже досвідчений адміністратор і те, що він не пов’язаних з жодним з конкуруючих кланів, як з оточення президента, так і в Криму, це може бути його перевагою. Однак, є мінус. Він – не «донецький». Оскільки в Криму існують економічні інтереси і Ахметова, і сина президента, і деяких інших впливових людей з Партії регіонів, то виникне питання, чи влаштує їх варіант з Яцубою. Інший кандидат, якого називають потенційним на цю посаду, – віце-прем’єр Криму Бурлаков, який належить до так званого «макіївського клану». Він, звісно, не така відома людина, але я не виключаю його призначення для проведення певної лінії «спадкоємництва», щоб не міняти баланс інтересів. Звичайно, можуть виникнути і нестандартні рішення щодо призначення нового прем’єра Криму – людину, яка не дуже відома або навпаки, яку ніхто не прогнозував. Проте президент в кадрових питаннях діє достатньо обережно і як правило не йде на специфічні експерименти», – стверджує Фесенко.

Нагадаємо, прем'єр-міністр Автономної республіки Крим Василь Джарти помер в ніч на середу, 17 серпня. За даними ЗМІ, наприкінці минулого року лікарі виявили у нього рак.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.