НОВИНИ

Гельсінський комітет: чинна влада України криміналізує політичні рішення попередників

Висунуті обвинувачення українським екс-урядовцям криміналізують звичайні політичні рішення. Про це йдеться у другому попередньому звіті Данського Гельсінського Комітету з прав людини.

Звіт базується на результатах слідства та судових проваджень, проти колишніх прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, в.о. міністра оборони Валерія Іващенка, міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та першого заступника Міністра юстиції Євгена Корнійчука.

«Всі нині підсудні були значними постатями у колишньому уряді України і принаймні деякі з них бажали б продовжити їхню політичну кар’єру. Хоча чинний уряд заявляє про «Боротьбу з корупцією», більшість обвинувачень, висунутих проти чотирьох колишніх членів уряду, як здається, має відношення до прийняття звичайних політичних та адміністративних рішень, з якими не погоджується нинішній уряд», - йдеться у звіті Данського Гельсінкського Комітету з прав людини

Комітет звертає увагу, що більшість звинувачень за своїм характером є такими, які б ніколи не вважались би кримінальними злочинами у країнах з іншими правовим традиціями і не вирішувались би в рамках системи кримінального правосуддя. Такі заходи потенційно можуть спричинити до виникнення політичних наслідків для політиків або дисциплінарних наслідків для держаних службовців, але не до кримінальних.

Більшість висунутих обвинувачень стосуються Статті 3641 («Зловживання владою або службовим становищем») та 3652 («Перевищення влади або службових повноважень»), що, насамперед, є статтями з розмитими формулюваннями, які можна широко тлумачити, що вже дає підстави для серйозної підозри.

Про підозри, що ці справи були інспіровані з політичних мотивів із вибірковим застосуванням правосуддя, з порушенням системи кримінального правосуддя в частині її використання у політичній боротьбі, також наполегливо говорили міжнародні спостерігачі.

Вони відзначили кілька ознак. Зокрема, що нині в Україні політичні рішення вважаються кримінальними злочинами, мішенями стали, головним чином, політики, що належать до різних потужних політичних опозиційних груп. Крім того нинішня українська адміністрація має явну зацікавленість у виведенні зі строю провідних опозиційних політиків до початку майбутніх виборів

Як повідомлялось, західні правозахисники стурбовані упередженістю судових процесів проти представників колишнього українського уряду. Зокрема, моніторинг усіх чотирьох справ залишає враження, що прокурори і судді мають обмежене розуміння, що таке презумпція невинуватості та рівність сторін у судовому процесі.

Повну версію звіту Даньського Гельсінського Комітету з прав людин читайте у ПДФ-версії

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.