НОВИНИ

Українське законодавство не передбачає тюремних камер для VIP-персон

Утримання у СІЗО деяких арештованих у камерах з покращеними побутовими умовами цілком залежить від рішення адміністрації пенітенціарної установи. Про це у коментарі Тижню розповів координатор програм Харківської правозахисної групи Андрій Діденко.

«Офіційно, в українському законодавстві не існує жодної правової норми, яка б передбачала утримання арештованих у камерах з покращеними умовами. Виключенням, можуть бути хворі, які потребують особливих умов утримання. Для всіх інших – ніяких особливих умов не має. Всі арештовані мають рівні права», - розповів Діденко.

Поте, як наголосив правозахисник, українські стандарти утримання арештованих під вартою не відповідають міжнародним стандартам.

«Міжнародні стандарти передбачають, що у камері на кожного арештованого має припадати 4 квадратні метри площі. В Україні ж, ця норма – 2,5 квадратні метри», - пояснив Діденко.

За його словами, але навіть ця норма у більшості випадків порушується.

«Практика утримування арештованих чи ув’язнених свідчить, що деяким особам створюють кращі умови, а більшість утримується з порушенням існуючих норм. Наприклад, для українських СІЗО не новина, коли у камері на 30 осіб, утримується до 70 чоловік. Їм доводится спати по черзі, не кажучи вже про все інше», - зауважив координатор програм Харківської правозахисної групи.

Він переконаний, що умови утримання арештованих в українських СІЗО, повністю залежить від адміністрації установи.

Як повідомлялось, крім фізичного насильства та ненадання медичної допомоги, неналежні умови утримання під вартою, згідно з міжнародними нормами, вважаються одним із різновидів катування.

Україна й досі не виконала свої зобов’язання перед ООН щодо створення превентивних механізмів по запобіганню катуванням

Правозахисники впевненні, що арешт колишніх високопосадовців - Юлії Тимошенко та Юрія Луценко може вплинути на покращення умов утримування арештованих в СІЗО.

Нагадаємо, раніше ЗМІ повідомили, що Тимошенко помістили в ту ж саму камеру, що і 2000 року під час попереднього арешту.

Зокрема, повідомлялося, що лідеру БЮТ дісталася камера №242 з євроремонтом та окремим санвузлом, та вікнами з непрозорими склоблоками, в той час, як в інших камерах здебільшого вікон немає. Повідомлялося, що ця камера розрахована на 2 особи, але наразі Тимошенко в ній одна.