НОВИНИ

Сучасні "Берлінські мури" світу

До 50-річного ювілею зведення Берлінської стіни журналісти німецького видання Der Spiegel вирішили проаналізувати сучасні «Берлінські мури» в різних частинах світу: в Ірландії, Кореї, Мексиці, Північній Африці та на Близькому Сході.

13 серпня виповнюється півстоліття з дня побудови Берлінської стіни. 

Європа: В Північній Ірландії знаходиться останній мур в Європі, який розділяє цілий квартал міста на дві частини. Офіційною версією його спорудження є захист населення від сутичок між радикальними протестантами та католиками. Мур у Белфасті (Ірландія) досягає 8 метрів. П’ять метрів муру зведені з бетону, інші 3 м – з колючого дроту. За останнім соціологічним опитуванням, мешканці Белфасту позитивно відгукуються про наявність стіни посеред міста та відчувають себе більш захищеними. 

Близький Схід: Оборонною фортецею проти тероризму стала також стіна, яка розділяє Ізраїль та Палестину. 760 км муру розділяє на дві частини Святу Землю. Так, стіна відділяє Ізраїль від Західного берегу ріки Йордан. Висота стіни сягає 8 м. Найбільш укріпленою вона є в густонаселених областях по обидві сторони та в районі Єрусалиму. Головний мотив зведення стіни є боротьба проти тероризму.

Африка: Два іспанських міста Сеута та Мелілья знаходяться на території Північної Африки та є головними контрольними пунктами, що регулюють потік біженців та мігрантів з Африки в Європу. Після масового потоку біженців у 2005, коли через Іспанію до Європи потрапило більше 11 тис африканців, контроль на кордонах двох міст посилився, а оснащення роздільної стіни покращилося. Паркан виріс із трьох до шести метрів і наразі є оснащеним сучасними камерами спостереження та датчиками руху. Покращення контролю зменшило потік біженців та мігрантів через Іспанію, проте дало стимул цьому руху в сторону Італії та Мальти.

Америка: Вже в 90-х роках на кордоні між США та Мексикою поблизу Сан Дієго було збудовано 23-кілометровий залізний паркан, котрий пізніше було названо «стіною-коржиком». У 2006 році, коли ситуація з біженцями з Мексики до США загострилась, було вирішено побудувати ще 1126 км стіни. Таким чином, наразі загорожа між двома країнами покриває третину усього кордону.

Азія: Демаркаційна лінія на кордоні між Північною та Південною Кореєю стала наслідком війни та необхідним заходом для мирного співіснування двох країн. Її було створено у 1950 році на 38-й широті – там, де розпочалась та закінчилась війна. Лінія складає 248 км у довжину та 4 км в ширину. Лише у виняткових випадках делегаціям дозволяється її пересікати.  Військові ж, які ведуть переговори щодо конфлікту, зустрічаються в одному з бараків, який знаходиться прямо на лінії.

Усі мури є свідченнями того, що коли політики не знаходять мирних шляхів вирішення конфліктів, вони зводять стіни. Коли потік мігрантів перестає бути контрольованим – з’являється колюча проволока, відзначають журналісти Der Spiegel.

Зведення таких споруд, на думку журналістів Der Spiegel, є сигналом того, що політики прагнуть зберегти свій статус-кво за будь-яких обставин. І, як показує практика із Берлінською стіною, існування стін та залізних парканів може тривати півстоліття, а для їх знесення необхідна хіба революція.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.