НОВИНИ

Оскарження рішення про позбавлення звання Героїв Бандери і Шухевича триватиме щонайменше три місяці

Процес оскарження рішення Вищого адмінсуду України щодо позбавлення звання Героя Степана Бандеру та Романа Шухевича може затягнутися щонайменше на три місяці. Про це в коментарі Тижню заявив керуючий партнер адвокатської контори «Скляренко та партнери» Олександр Скляренко.

«Процедура оскарження рішень Вищого адмінсуду України передбачає два послідовних етапи. На першому з них після подання заяви про перегляд рішення Вищого адмінсуду попередньо вирішується питання про передачу справи на розгляд Верховного Суду. При цьому його розглядає саме Вищийадміністративний суд, який прийняв оскаржуване рішення. Справа передається на розгляд Верховного Суду лише у разі, якщо Вищий адміністративний суд визнає наявність підстав для перегляду свого рішення (а такими підставами можуть бути або різне застосування касаційним судом одних і тих самих норм закону при розгляді аналогічних справ або невідповідність прийнятого рішення рішенням Європейського суду з прав людини). В свою чергу, отримавши справу для перегляду найвищий судовий орган може задовольнити заяву, скасувавши рішення Вищого адмінсуду, і передати справу на новий розгляд до вказаного суду або до суду першої інстанції. Може також відхилити скаргу і тим самим підтвердити рішення Вищого адмінсуду», - пояснив юрист.

Водночас процес оскарження може зайняти щонайменше три місяці.

«Для повноцінної підготовки заяви необхідно мати повний текст відповідного судового рішення, оголошеного Вищим адмінсудом 2 серпня. За законом, на виготовлення вмотивованих текстів судових рішень суд має п’ять днів. Заяви про перегляд рішення можуть бути подані протягом одного місяця з дня їх прийняття Вищим адмінсудом, ще 15 днів закон передбачає для вирішення Вищим адмінсудом питання про передачу справи на розгляд до Верховного Суду. Окрім цього, півтора місяці на підготовку і здійснення такого розгляду за законом має Верховний Суд. Отже, за приблизними підрахунками процедура перегляду справи (якщо такий перегляд буде) може зайняти близько трьох місяців. Проте з огляду на велику завантаженість судів ці терміни насправді можуть бути значно більшими», - додав Скляренко.

За словами юриста, справа може бути прийнята до розгляду в Євросуді лише після оскарження рішень в усіх судових інстанціях в Україні.

«Відповідно до встановленої процедури розгляду справ Європейським Судом з прав людини необхідною умовою для прийняття заяви до провадження Суду є факт вичерпання заявником всіх передбачених національним законом можливостей судового захисту. Отже, для того, щоб Європейський Суд прийняв справу до розгляду заявники повинні скористатися можливістю оскарження рішень українських судів у всіх інстанціях, включаючи Верховний Суд», - додав він.

Водночас, на думку Скляренка, рішення Вищого адмінсуду могло би бути іншим у випадку, якби суд дійшов висновку, що ці укази не порушують права і обов’язки позивачів, а також відповідають всім вимогам закону.

Нагадаємо, 2 серпня Вищий адмінсуд України залишив без змін рішення Донецького окружного адміністративного суду та рішення Донецького апеляційного адміністративного суду, якими скасовано Укази президента Віктора Ющенка про присвоєння Роману Шухевичу і Степану Бандері звань Героїв України.