НОВИНИ

Газпром закидали судовими позовами

Останнім часом почастішали судові позови до компанії «Газпром» з боку іноземних компаній, які закуповують газ у Росії.

Так, концерн E.ON, який споживає практично 50% збуту Газпрому в Німеччині, подав позов до монополії після півтора року безрезультатних перемовин про перегляд формули ціни газу. Сума збитків, яка буде пред’явлена Газпрому не повідомляється.

Як відомо, влітку 2010 року до Арбітражного суду Стокгольма звернулася італійська Edison, яка домагалася від «Газпрому» зниження цін на газ. Нещодавно Edison повідомила, що добилася від «Газпрому» поступок загальною вартістю €200 млн, і на цьому її арбітражний розгляд з монополією закінчується. Повідомлялось, що «Газпром» погодився понизити зобов'язання Edison за принципом «бери або плати», а також ввести ряд додаткових коефіцієнтів у формулу розрахунку ціни газу.

У травні стало відомо, що найбільший імпортер газу в Чехії RWE Transgas звернулася до арбітражного суду Відня з позовом проти російського Газпрому. Компанію не влаштовує, що газ на біржах російський монополіст продає часом на 50 % дешевше, ніж за терміновими контрактами. В результаті, 2010 року чеська компанія зафіксувала збиток в 4,85 мільярди чеських крон, при тому, що роком раніше вона мала прибуток в 15,89 мільярдів крон.

Також, за оцінками експертів ринку, Газпрому слід чекати позову від найбільшого польського експортера Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Польська компанія перебуває в такій же ситуації, що і RWE. Переговори щодо зміни цінової формули в контракті тривають з початку року і доки безрезультатно. PGNiG. Польша згідно з контрактом, платить за газ на 20 % більше, ніж Німеччина, і на 10 % більше, ніж Голландія, і це при тому, що за кількістю імпортованого газу вона - четвертий клієнт російського концерну в Європі. У PGNiG вважають, що Польща повинна платити на 10 % менше.

У березні, країни Балтії услід за найбільшими європейськими споживачами звернулися до російського Газпрому з проханням переглянути структуру цін на російський газ. Литва, яка отримує російський газ по 320 дол за тисячу кубометрів, просить частину газу постачати за спотовими цінах - по 200 дол. Сукупний обсяг газового ринку трьох країн Балтії становить 4,9 млрд кубометрів на рік, з яких на Литву припадає 2,7 млрд, Латвію - 1,5 млрд, Естонію - 0,7 млрд.

Роком раніше, у березні 2010 року, щоб не створювати прецеденту, російська монополія погодилася знизити обсяги поставок газу за невигідними цінами на адресу словацької компанії Slovensky plynarensky priemysel (SPP), яка подала в суд на відшкодування збитків завданих конфліктом Росії та України 2009 року. Це обійдеться Газпрому приблизно у 180 млн дол на рік.

Україна неодноразово заявляла про необхідність коригування газових контрактів з Росією, вважаючи завищеною ціну на імпортований газ. Глава «Газпрому» Олексій Міллер говорив, що це питання може бути вирішеним завдяки злиттю російського газового холдингу і «Нафтогазу України». Тим часом президент України Віктор Янукович виключив злиття «Нафтогазу» і «Газпрому».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.