НОВИНИ

Найбільший покупець газу Німеччини в суді домагається від Газпрому зниження ціни

Услід за італійською Edison, що успішно добилася поступок від Газпрому за цінами на газ після подачі судового позову, в арбітраж проти монополії пішов найбільший європейський споживач - німецький E.ON.

Концерн, який споживає практично 50% збуту Газпрому в Німеччині, подав позов до монополії після півтора року безрезультатних перемовин про перегляд формули ціни газу, повідомляє «Коммерсантъ-Украина» у матеріалі «Потребители ждут «Газпром» в суде».

Компанія «Газпром експорт» з посиланням на заступника гендиректора компанії Сергія Челпанова 1 серпня повідомила, що концерн E.ON почав з компанією арбітражний розгляд щодо цін на газ. Як пояснив Челпанов, переговори E.ON і Газпром експорту про вартість російського газу йшли півтори роки. Формула, по якій розраховується вартість газу для E.ON, діє з січня 2010 року. Проте всього через місяць після того, як нова формула запрацювала, E.ON знову звернувся до Газпром експорту з проханням переглянути її. Ці переговори не дали результату. Але факт подачі позову не означає «розриву переговорних стосунків з E.ON», запевнили в Газпром експорті, пообіцявши, що «пошук рішення буде продовжений».

Представник E.ON Кай Кришнак підтвердив виданню факт подачі позову, відмовившись пояснити, коли і до якого суду звернувся концерн. E.ON також готовий до подальших переговорів з Газпром експортом.

Судовий процес може затягнутися на довгий час. «Зараз почнеться тривала процедура призначення третейських суддів, потім призначення дати першого засідання - усе це в сукупності може зайняти аж до року», - відмічає джерело видання, стверджуючи, що з італійською Edison «Газпром експорт» домовився до першого слухання.

Як відомо, влітку 2010 року до Арбітражного суду Стокгольма звернулася італійська Edison, яка домагалася від «Газпрому» зниження цін на газ. Нещодавно Edison повідомила, що добилася від «Газпрому» поступок загальною вартістю €200 млн, і на цьому її арбітражний розгляд з монополією закінчується. Повідомлялось, що «Газпром» погодився понизити зобов'язання Edison за принципом take or pay, а також ввести ряд додаткових коефіцієнтів у формулу розрахунку ціни газу.

Нагадаємо, у травні до Арбітражного суду Відня з позовом проти російського «Газпрому» звернувся найбільший імпортер газу в Чехії RWE Transgas.

Експерти на ринку запевняють, що «Газпрому» слід чекати позову і від польського імпортера  Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Сьогодні Польща платить за газ 360 доларів за тисячу кубометрів. До кінця року ціна на газ для цієї країни може досягти 500 доларів за тисячу кубометрів. 

Як відомо, в Україні також активно обговорюється питання зниження ціни на газ через суд. Раніше українська сторона неодноразово заявляла про необхідність перегляду формули ціноутворення на російський газ. Зокрема, за словами прем'єр-міністра України Миколи Азарова, справедлива ціна на газ для України складає 200 дол за тисячу кубометрів. «Газпром» відповідав на це, що не бачить підстав для перегляду формули ціноутворення. Поки що перемовини на вищому рівні нічим не закінчилися.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.