НОВИНИ

Азаров обмежив пенсії чорнобильцям та дітям війни

Уряд зменшив пенсії інвалідам-учасникам ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та дітей війни на 240-480 грн і 141 грн відповідно. Постанову №745 від 6 липня Кабмін оприлюднив у суботу, 23 липня.

Про це пише «Коммерсант-Украина» в матеріалі «Государство создало аварийную ситуацию».

Як повідомляє видання, найсуттєвіше постанова торкнулася пенсій інвалідів-учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, осіб, які втратили годувальника, та дітей-інвалідів. Закон «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» визначає їхні пенсії у відсотках від прожиткового мінімуму для непрацездатних (з 1 квітня - 764 грн) - вони залежать від групи інвалідності і років участі в ліквідації наслідків аварії - від 110% до 220% прожиткового мінімуму. Але постанова закріплює розміри пенсій в 600-1200 грн, що на 240-480 грн менше, ніж прописано в законодавстві. Пенсія дітей-інвалідів має становити 70% прожиткового мінімуму, але вона встановлена в розмірі 380 грн замість 534,8 грн.

Зміни торкнуться і пенсійних виплат (або щомісячного довічного утримання, державної соціальної допомоги) дітям війни. Надбавка складе 49,8 грн, хоча закон передбачає 25% прожиткового мінімуму - 191 грн. Постанова буде діяти до кінця року.

Екс-міністр праці і соціальної політики Людмила Денисова вважає постанову незаконною, що порушує Конституцію і права громадян. На всі виплати в рамках закону потрібні «мільйони, тобто бюджет від них значно не постраждає», упевнена вона.

Однак Кабмін Юлії Тимошенко також обмежував виплати - з 28 травня 2008 року пенсії чорнобильців становили від 530 грн до 1060 грн. Цю практику Денисова пояснила фінансовою кризою. Таким чином, з 23 липня підвищення склало 70-140 грн.

Голова головного секретаріату Всеукраїнської чорнобильської народної партії Микола Ісаєв оцінює необхідні пенсійні виплати в 12,7 млрд грн, у тому числі і недоплачені в попередні роки суми.

«Органи влади не можуть посилатися на відсутність коштів. Нехай тоді цей борг оформлять держзобов'язаннями з подальшим його погашенням в розумні терміни держмайном, земельними ділянками або в рахунок оплати комунальних послуг», - зазначив Ісаєв.

На думку провідного наукового співробітника Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ Лідії Ткаченко, державі давно необхідно переглянути кількість людей, які отримують пільги: одних дітей війни, наприклад, 7 млн осіб.

«Тільки дітям війни в місяць необхідно більше 1 млрд грн. А по пільгах чорнобильців за 25 років з моменту катастрофи необхідно було переглянути механізм виплат», – зазначає Ткаченко.

Нагадаємо, 8 липня Адміністрацію президента пікетували ліквідатори аварії на ЧАЕС, інваліди війни, бійці 731 окремого батальйону спеціального захисту з вимогою захисту своїх соціальних прав.

Раніше повідомлялося, що Кабмін має намір скасувати соціальні виплати для дітей війни, чорнобильців та військовослужбовців.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.