НОВИНИ

Підозрюваний у терактах в Норвегії заявляє, що все спланував і діяв самостійно

Норвежець Андерс Берінг Брейвік, який зізнався в організації вибуху в Осло та стрілянині в молодіжному таборі, заявив поліцейським, що у нього не було спільників, передає ВВС.

Раніше повідомлялося, що злочинців на острові під Осло могло було двоє. Так, за словами очевидців, другий нападник був зростом близько 180 сантиметрів і мав густе темне волосся, він не був одягнений в поліцейську форму, в одній руці він тримав пістолет, за спиною у нього була рушниця.

"Він каже, що діяв сам, але поліція повинна перевірити все, що він сказав. Деякі зі свідків стрілянини на острові допускали, що нападників було більше одного", - зазначив начальник норвезької поліції Свейнунг Спонхейм.

"Він визнав факти й вибуху, і стрілянини, але не вважає, що скоїв злочин", - уточнив Спонхейм.

Тим часом AgencyFrance-Presse зазначає, що Брейвік планував насильницькі дії ще 2 роки тому. Це видно з приписуваного норвежцю маніфесту, який був опублікований в інтернеті незадовго до терактів в Осло і на острові Утой.

Частина цього документа, названого "​​2083. A European Declaration of Indepence" ("2083. Європейська декларація незалежності"), написані у формі щоденника, в ньому наводяться вказівки з виробництва бомб, а також містяться заклики до насильства проти мусульман і комуністів, відзначає агентство dpa.

Як відзначає Радіо Свобода, у маніфесті Брейвік говорить про своє ставлення до бомбардувань Сербії в кінці 1990-х років, про роль комп'ютерних ігор, про улюблених політичних діячів і закликає до багаторічної війні проти марксизму і ісламізму.

Він докладно описав, як буде проводитися спланований ним подвійний теракт, починаючи від використання автомобіля, начиненого вибухівкою, до докладного перерахування зброї та спорядження, потрібного для нападу.

До манускрипту додається декілька фотографій Брейвіка, де він позує зі зброєю в руках - на плечі у нього видно емблему з написом "Мисливець за марксистами".

В самому кінці маніфесту йдеться: "Я думаю, це останній запис, який я пишу. Зараз п'ятниця, 22 липня, 12.51". Приблизно через 2,5 години пролунав вибух в урядовому кварталі норвезької столиці.

Текст обсягом 1500 сторінок написаний англійською і підписаний псевдонімом, складеним з букв реального імені автора.

За даними норвезьких ЗМІ, крім "Декларації незалежності Європи 2083", Брейвік виклав на сайті YouTube 12-хвилинний відеоролик, присвячений боротьбі з мультикультуралізмом в Європі.

У цьому відеоролику, віддаленому 23 липня адміністрацією сайту, Брейвік знову говорить про протидію ісламізації європейського континенту, використовуючи як модель поведінки образ середньовічного хрестоносця, а крім того, закликає перед початком майбутнього хрестового походу "винищити культуру марксизму".

Уродженець Східної Норвегії Андерс Берінг Брейвік відслужив в армії, навчався у Комерційній школі в Осло, був членом стрілецького клубу. На його ім'я зареєстровано кілька одиниць зброї, у тому числі автоматичної.

Останніми роками Брейвік заснував кілька фірм, які незабаром були ним закриті. Одна з таких компаній, Breivik Geofarm, заснована в 2009 році, займалася вирощуванням овочів. Зазначається, що ця діяльність дозволила Брейвіку накопичити значну кількість сільськогосподарських добрив, за допомогою яких була виготовлена ​​бомба, що вибухнула в Осло.

Нагадаємо, за останніми даними, у результаті подвійного теракту в Норвегії в п'ятницю загинуло щонайменше 97 осіб. Норвезькі ЗМІ зазначають, що подібної трагедії країна не знала з часів Другої світової війни.

Як заявив заступник начальника норвезької поліції Роджер Андресен, 32-річному етнічному норвежцю Брейвіку пред’явлено звинувачення за статтею "тероризм і терористична діяльність". Згідно з норвезьким Кримінальним законодавством, цей вид злочину передбачає покарання у вигляді позбавлення волі строком до 21 року.

Адвокат Брейвіка повідомив, що його підзахисний визнав себе винним в "жахливих" діях, але заявляє, що "повинен був довести їх до кінця", вважаючи їх "необхідними".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.