НОВИНИ

Деякі країни Шенгену ввели спеціальні штампи для українців

Деякі посольства країн Європейського Союзу вимагають від українців після повернення з Шенгенської зони засвідчити своє повернення особисто. В Україну називають таку вимогу принизливою.

Як повідомляє ЛІГАбізнесінформ з посиланням на ВВС, у закордонному паспорті українцям ставлять позначку про повернення.

За цими правилами, якщо повернувся з-за кордону людина не з'явиться в посольство, до неї можуть застосувати санкції, аж до заборони видачі візи в майбутньому. Це використовують посольства деяких країн ЄС вже не один рік, проте вперше цю ідею офіційно підтримала Польща.

Міністр закордонних справ Радослав Сікорський через кілька тижнів після того, як до Польщі перейшло головування в Європейському Союзі, сказав, що підтримує таку вимогу.

«Я не думаю, що це порушення прав людини. У нас суверенна візова політика», - заявив Сікорський.

Разом з тим у посольстві Польщі в Україну запевнили, що до такої практики зазвичай не вдаються.

«Я не буду коментувати заяви мого шефа. Але хочу вам сказати, що Польща ніколи не застосовувала таких санкцій до українців і не збирається цього робити», - повідомив керівник консульського відділу Польщі в Києві Рафал Вольскі.

Разом з тим посольство Франції підтверджує, що використовує штамп як засіб для контролю пересування українців по ЄС. Якщо людині поставили такий штамп поруч з візою в паспорті, то часто разом з документами він отримує і листи від посольства, де пояснюється, що це за штамп, і які можуть бути накладені санкції у випадку, якщо людина не прийде відмітитися.

«Кожна ситуація розглядається окремо. Наслідки можуть набувати різних форм: від передачі цієї інформації до відповідних служб префектури до більш прискіпливого розгляду документів при наступному зверненні за візою, аж до відмови у видачі візи», - розповіла перший секретар посольства Франції в Україні Еммануель Берар.

Подібний штамп ставлять і в консульстві Греції в Україні.

Як пояснив заступник голови місії Греції Георгіос Аламанос, «ми ставимо штамп тоді, коли хочемо, щоб людина поїхав, але одночасно з якихось причин сумніваємося в його намірах».

Інформація про видачу віз українським громадянам зберігається окремо в кожному посольстві і поки що, за словами дипломатів, загальної системи для всіх посольств країн Євросоюзу немає. Також як і немає окремо прописаних правил контролю за поверненням українських громадян із ЄС, тому кожне посольство регулює їх по-своєму.

Однак деякі українці розповідають, що при виїзді за кордон у них просили заставу - внутрішній паспорт або інший документ, наприклад, про наявність нерухомості. У департаменті консульської служби МЗС стверджують, що кожен випадок необхідно розглядати окремо, але застава у вигляді внутрішнього паспорта - це очевидне порушення українського законодавства.

Між тим, голова громадської ініціативи «Європа без бар'єрів» Ірина Сушко каже, що до контролю за поверненням українських громадян з-за кордону вдаються дедалі більше консульств. Про це свідчать дані, які регулярно надходять до організації. Минулого року організація опублікувала рейтинг посольств ЄС за складністю отримання візи.

За словами Сушко, штампи про повернення українців ставили в їх закордонні паспорти в консульствах Іспанії, Франції та Греції. Тепер до цього переліку додалися Фінляндія та Австрія. Сушко також стверджує, що тенденція використання застави як способу контролю поширюється.

«Окремі офіційні особи з дипломатичних представництв, зокрема Іспанії, обгрунтовуючи появу і практику застави, говорили про те, що це тільки на благо українців», - додала Сушко.

У МЗС України цю ситуацію прокоментували так:

«Ми зробили відповідний запит в МЗС Польщі, зараз ми з'ясовуємо, що мав на увазі Радослав Сікорський, коли говорив про ці штампи. Це або загальна тенденція, або ініціатива окремих посольств», - зазначив представник МЗС Олександр Дикусаров.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.