НОВИНИ

У Росії судитимуть історика, який збирав інформацію про репресованих Сталіним німців

Слідчі передали в середу до районного суду Архангельська кримінальну справу проти історика Михайла Супруна і міліціонера Олександра Дударєва, яких звинувачують в незаконній публікації архівних справ на німців, інтернованих і репресованих в Радянському Союзі під час Другої світової війни.

Приводом для порушення кримінальної справи послужили заяви декількох громадян, які просили покарати осіб, що отримали і розповсюдили дані про приватне життя їх родичів.

Професор Поморського (Архангельського) університету Михайло Супрун займався складанням "Книги пам'яті" приблизно п'яти тисяч російських німців, в 1941 році виселених в Архангельську область з колишньої автономної республіки німців Поволжжя. Крім того, в книзі була зібрана інформація про інтернованих і репресованих німецьких громадян, військовослужбовців німецького Вермахту і службовців німецьких установ та інших громадян.

Грант на цю роботу Супрун отримав від німецького Червоного хреста та Історичної дослідницької громади німців.

Зібрані Супруном відомості містили біографічні дані, структуру родинних зв'язків, факти і підстави переміщення з території СРСР і Німеччини, а також інформацію про службу в армії на стороні Німеччини - саме публікація цих даних і стала для нащадків деяких з репрессированых німців приводом для позову.

Супрун звинувачується в порушенні недоторканості приватного життя, а міліціонер Олександр Дударєв - в перевищенні посадових повноважень. Міліціонерові може загрожувати до чотирьох років ув’язнення, історикові – до двох.

Роль Дударєва, за версією слідства, полягала в тому, що він за гроші видав дослідникам архівні матеріали.

"За версією слідства, полковник міліції Олександр Дударев, не повідомивши керівництво УВС і перевищивши свої повноваження, уклав міжнародну угоду з Німецьким Червоним Хрестом міста Мюнхена і Історичною дослідницькою громадою німців з Росії міста Нюрнберга на суму 40 тис. євро. Відповідно до угоди, Інформаційний центр надавав для копіювання 40 тисяч архівних справ", - відзначається в повідомленні на сайті російської Генпрокуратури.

За її даними, німецька сторона наділялася правом поширення отриманої інформації в низці установ ФРН, у тому числі державних.

Справа Супруна тягнеться з 2009 року, коли співробітники управління ФСБ по Архангельській області провели перші обшуки у історика і вилучили у нього архівні матеріали.

"Надалі з метою отримання особистої матеріальної вигоди Дударєв, як приватна особа, уклав договір відшкодувального надання послуг з "Поморським державним університетом ім. М.В. Ломоносова м. Архангельська". За умовами договору, він здійснював підготовку і передачу скопійованих архівних справ університету. Вартість робіт за договором складала 0,82 євро за набір даних відносно одного спецпереселенця", - говориться в повідомленні.

Сам Супрун заявляв, що справа проти нього пояснюється бажанням влади завадити збору інформації про сталінські репресії.

Михайло Супрун очолює в Поморському університеті кафедру вітчизняної історії.

Він є автором більше 150 наукових робіт по історії російської Півночі, опублікованих в Росії і закордоном.