НОВИНИ

Експерт: Другої фінансової кризи не буде

США не загрожує друга хвиля економічної кризи. Таку думку в коментарі Тижню висловив директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин.

«Чому слід говорити про дефолт? Це більше схоже чи то на політичні, чи журналістські складові для роздмухування проблеми. Так, є проблеми, тим паче, що для цього року взагалі характерні значні неузгодженості у фіскальній сфері не лише в Америці, а й в Європі, де вони навіть гостріші. Але я би не перебільшував їх значимість. Не говорив би про другу хвилю кризи», – зазначив Юрчишин.

За його словами, повторення кризи 2008 року наразі не загрожує США через активний пошук рішень для недопущення дефолту.

«2008 року проблеми на фінансових ринках зростали і перекидалися на реальний сектор, оскільки це було певним чином неочікувано. На сьогоднішній момент світова фінансова система набагато більш збалансована, ніж це було 2008 року. Зараз і політичні лідери, і економісти шукають вихід з кризи, а це вже значний позитивний чинник для недопущення дефолту. Думаю, ситуація набагато спокійніша, ніж це було 2008 року», – додав він.

«Стосовно України, то її позиція набагато краща, ніж 2008 року. Є стійкість на валютних ринках, певним чином відбувається економічне відновлення, окрім цього, немає "шоків" на внутрішніх ринках. Втім, якщо виникнуть певні фінансові ускладнення у США, які, звісно, перекинуться на Європу, то можуть бути проблеми зі збутом українських товарів, насамперед, щодо продукції металургійної, хімічної промисловості. Однак, я не думаю, що це не матиме шоковий характер», - стверджує експерт.

Щодо стабільності долара, то, на думку Юрчишина, йому поки нічого не загрожує.

«Долар був, є і залишається світовою валютою. Він навіть зміцнився впродовж останнього місяця-півтора. Принаймні у нинішній ситуації позиції долара - непохитні», – зазначає він.

Певні коливання для національної валюти таки характерні, однак, вони лише підуть на користь для підтримки торгівельного балансу України, зазначає експерт.

«Гривня прив’язана до долара і «відв’язуватися» навряд чи буде найближчим часом. Зокрема, спостерігається зріст торгівельного дефіциту – це не дуже добрий чинник. Втім, валютні резерви зміцніли, тим паче, що цього року зовнішні борги України не такі великі. Боргова проблема постане найгостріше для України наступного року. Тому я б не казав, що для гривні готується якийсь шок. Якраз навпаки, до кінця року ситуація проглядається досить спокійна. Зважаючи на деякі економічні погіршення на світових ринках, цілком можливо, що буде слабенька девальвація (ослаблення гривні). Це було б навіть корисно для підтримки торгівельного балансу, для збереження купівельної спроможності тих доларів, які є в Україні», – стверджує Юрчишин.

Нагадаємо, на думку голови правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігора Бураковського, нинішня ситуація в економіці США повинна навчити не тільки керівників цієї країни, а й весь світ бути відповідальними за свої боргові зобов’язання.

Як повідомлялося, президент США Барак Обама вимагав від лідерів Конгресу США досягти згоди щодо збільшення гранично допустимого розміру держборгу до ранку суботи, 16 липня. Зокрема, представники Республіканської і Демократичної партій в Конгресі не можуть прийти до компромісу за проектом бюджету на 2012 фінансовий рік вже п'ять місяців. Демократи, які підтримують Обаму, намагаються домогтися підвищення ліміту держборгу і скасування податкових пільг для заможних американців, сподіваючись таким чином впоратися зі зростаючим дефіцитом бюджету. Республіканці наполягають на інших заходах - в першу чергу, на істотне скорочення державних витрат.

Проект бюджету має бути узгоджений і направлений на підпис Обамі до 2 серпня. В іншому випадку міністерство фінансів змушене буде оголосити технічний дефолт. Втім, ніяке рішення поки не було прийнято.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.