НОВИНИ

СБУ вже два дні допитує працівників музею «Тюрма на Лонцького»

Після 20 днів вичікування 5 липня Служба безпеки України розпочала допити працівників Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького». Допити тривають і сьогодні. Про це повідомляє Центр визвольного руху.

5 липня у Львові Служба безпеки України розпочала допити істориків та працівників Національного музею, створеного у колишній в’язниці КГБ і Гестапо. 

Працівників допитують як свідків у кримінальній справі за фактом замаху на розголошення відомостей, що можуть становити державну таємницю.

Справу порушено після незаконного затримання СБУ у Києві 8 вересня 2010 року директора Національного музею «Тюрма на Лонцького» історика Руслана Забілого і вилучення в нього особистого комп’ютера та зовнішнього накопичувача інформації з науковими матеріалами. Після того було проведено обшук і конфісковано комп’ютери та зовнішній диск із кабінетів музейних працівників. Досі нічого не повернуто. 

5 липня допитали 6 осіб — старшого наукового працівника Ігоря Дерев’яного, заступника директора Вікторію Садову, зберігача фондів Ірину Єзерську, художника-дизайнера Романа Федюка, керівника Фонду розвитку музею Лідію Тополевську та завгоспа Василя Шаруна. 

Опитування шести осіб, котрі жодним чином ніколи не працювали з матеріалами, що становлять державну таємницю (бо, по-перше, це не є предметом їхньої роботи, а по-друге, не мають до неї допуску), зайняло цілий робочий день (з 10-ї ранку до 6-ї вечора), що порушило стабільну роботу музею. 

Всім допитуваним повідомили про неможливість розголошення змісту допиту, оскільки на саму справу СБУ наклало гриф «цілком таємно».

Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Володимир Яворський вважає присвоєння справі істориків грифа «цілком таємно» спробою обмежити право на захист Забілого та колег і  уникнути громадського контролю.

6 липня допити продовжено, музей працює у звичному режимі і відкритий для відвідувачів. Проте творча робота практично паралізована.

«Така ситуація є наслідком того, що СБУ свідомо плутає радянський гриф «Секретно» та український «Таємно» і продовжує думати, що ніби має підстави регулювати наукову діяльність. Натомість державний орган, яким є СБУ, має діяти у межах і в спосіб, передбачений законом. А жоден закон України, тим паче жодні службові інструкції СБУ не регулюють наукової і творчої діяльності громадян, в тому числі істориків, право на яку закріплене Конституцією», - пояснив історик, голова Вченої ради Центру досліджень визвольного руху Володимир В’ятрович, , який у 2008 - 2010 роках провів розсекречення раніше таємних архівів КГБ.

Як повідомлялось, 14 червня Служба безпеки України вирішила допитати всіх працівників Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.