НОВИНИ

У Білорусі назвали кандидатів у президенти. Що відомо

Участь у президентських перегонах беруть п’ятеро кандидатів.

У вівторок, 14 липня, білоруський Центрвиборчком завершив реєструвати кандидатів на пост президента Білорусі.

 

 

Збір підписів виборців для висунення кандидатів розпочався 21 травня. Тоді ж спалахнули і перші виборчі пікети. Як ідеться у звіті білоруського Гельсинського комітету та центру «Вясна», кількість затриманих з моменту виборчої кампанії становить щонайменше 703 особи, з яких 129 – арештовані, а 252 – оштрафовані. Зокрема 19 червня на акції «ланцюг солідарності» проти затримань активістів затримали понад 100 людей.

 

Зокрема, затримали опозиціонера Мікола Статкевіча, відеоблогера Сєргея Тихановского, лідера молодіжної організації «Молодой фронт» Дєніса Урбановіча.

 

Кількість політичних в’язнів у країні сягнула 24 осіб – це блогери, члени ініціативних груп, волонтери.

 

У Центрі констатують, що створені владою умови виборчої кампанії не відповідають міжнародним стандартам чесних, демократичних виборів, заснованих на принципах рівної політичної конкуренції.

 

19 червня чинний білоруський президент Аляксандр Лукашенка заявив про активізацію в країні певних сил, які начебто мали масштабний план дестабілізації в країні.

 

Реєстрація в кандидати в президенти тривала з 5 липня. Зараз участь у президентській гонці беруть п’ятеро кандидатів. Згідно з даними ЦВК Білорусі, це:

 

  • Аляксандр Лукашенка – чинний білоруський президент (очолює країну з 1994 року і балотується на шостий термін);
  • Свєтлана Тихановская – дружина Сєргея Тихановского. Раніше він сам оголосив про намір балотуватися у президенти Білорусі, однак був затриманий, а його ініціативній групі ЦВК відмовила у реєстрації. Натомість відмовити Свєтлані Тихановскій ЦВК не мала підстав;
  • Анна Канопацкая – колишня член палати представників парламенту Білорусі;
  • Андрєй Дмітрієв – співголова громадського об’єднання «Говори правду»;
  • Сєргей Черечень – голова білоруської соціал-демократичної партії «Громада».

 

Також кандидатами були Валєрій Цепкало та Віктар Бабарика.

 

18 червня Бабарику та його сина Едуарда затримали. Віктара Бабарику звинувачують за низкою статей білоруського Кримінального кодексу – зокрема, за «відмивання» грошей, ухилення від податків та надання хабаря. Едуарда також звинувачують в ухилянні від сплати податків і зборів. Бабарики вважаються політв’язнями.

 

Як повідомило білоруське видання Tut.by, 14 липня Бабарику очільниця ЦВК Лідія Єрмошина запропонувала не реєструвати (члени комісії цю пропозицію одноголосно підтримали). Причина – нібито невідповідність декларації про доходи та майно і участь іноземної організації у виборчій кампанії. Під час засідання ЦВК Єрмошина зачитала Лист з Комітету держконтролю, в якому сказано, що Бабарика керував злочинною групою, де «відмивають гроші». За висунення Бабарики поставили підпис майже 166 тисяч виборців (більше – лише в Лукашенки, відтак Бабарика був його головним опонентом).

 

Валєрій Цепкало не може балотуватися, оскільки ЦВК визнала лише 75 тисяч підписів за його висунення і це недостатня кількість для реєстрації кандидата (необхідно 100 тисяч).

 

 

Зазначимо, що президентські вибори у Білорусі заплановані на 9 серпня. Переносити через пандемію COVID-19 їх не будуть. Підсумки ЦВК має підбити не пізніше 19 серпня. Другий тур має відбутися протягом двох тижнів.

 

За словами Лукашенки, цьогорічні вибори будуть «дуже цікаві».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.