НОВИНИ

Литовський політик: Зрілість українського, балтійських суспільств і далі залежить від рівня самокритичності

Емануеліс Зінґеріс висловив сподівання, що Україна не застрягне на рівні патетичної інтерпретації власної історії, де йдеться лише про героїв.

Зрілість українського, балтійських суспільств і далі залежить від рівня самокритичності. Україна й Литва — це не Китай і не Росія. Почуття відповідальності в демократичних країн (а Україна, без сумніву, до них належить) — дуже важлива річ. Таку думку в інтерв’ю Тижню висловив литовський громадський діяч і політик Емануеліс Зінґеріс, спікер цьогорічного міжнародного проекту «Мир і війна» до 75-річчя завершення Другої світової війни в Європі, організованого українським ПЕН спільно з Національним університетом «Києво-Могилянська академія».

 

«Частина західного світу бореться за вашу країну саме через цю зрілість. Вибори у вас відбуваються в демократичний спосіб, є вільними і правильними. Це диво, що Україна — вільна держава, де кожен може висловитися й не зустріти ненависті, а радше зустріти радість за те, що має власну думку. Кривава історія вбивства мільйонів осіб повинна змусити нас замислитися, хто є героєм, а хто може лишитися й на задньому плані у ваших підручниках історії. Дуже сподіваюся, що ваша країна не застрягне на рівні патетичної інтерпретації власної історії, де йдеться лише про героїв», — сказав він.

 

Зінґеріс нагадав, що у Ватиканських архівах знайшли не так давно інформацію щодо грекокатолицького архієпископа Андрея Шептицького, який виявив себе глибоко порядною людиною, що пішла проти нацистської ідеології, ризикуючи життям, рятуючи сусідів-євреїв. Він висловив сподівання, що українці героїв обиратимуть і серед тих, хто простягав руки допомоги своїм сусідам, а також на те, що серцях українців знайдеться місце й для інших етносів та націй, які поряд будували Україну протягом багатьох сотень років.

 

«Ура-патріотизм не є надто здоровою річчю. Хоча я розумію, що коли на Україну йдуть війною, то важко бути лібералами в цінностях. Європа чекає від вашого суспільства не крайнощів, а рівноваги. А ваші вороги хочуть вас із цієї рівноваги вивести», — зауважив він.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.