НОВИНИ

Максим Віхров: В Україні кількість постраждалих від наслідків COVID-19 доведеться обчислювати мільйонами

Коронавірусна інфекція жодних унікальних проблем Україні не створила, зате загострила негаразди хронічні, зокрема проблеми соціально-економічного спектра.

Прямі людські втрати в Україні внаслідок епідемії COVID-19, на щастя, далекі до моторошних італійських чи іспанських показників. Проте кількість постраждалих від прямих та непрямих наслідків коронавірусної інфекції доведеться обчислювати мільйонами. Про це пише журналіст Тижня Максим Віхров.

 

«COVID-19, усупереч популярним прогнозам, жодних унікальних проблем Україні не створив, зате загострив негаразди хронічні, зокрема проблеми соціально-економічного спектра. Збір та аналіз статистичних показників за II квартал поточного року, половина якого пройшла в умовах суворого карантину, ще триває, тож підбиття остаточних підсумків ще попереду. Проте очевидно, що соціально-економічна ситуація ускладнилася в усіх без винятку регіонах і що універсальних рішень уряд не має. Тому населення пристосовуватиметься до кризи відповідно до власного досвіду та можливостей», — ідеться в матеріалі.

 

Так, за словами Віхрова, передусім пандемія завдала удару по ринку праці. За підрахунками Держслужби зайнятості, у березні рівень безробіття порівняно з аналогічним періодом 2019 року підскочив на 22%, а на початок травня — майже на 50%. У кількісному виразі йшлося про 456 тис. безробітних, і це ще був далеко не кінець. За перші півтора тижня травня на облік стали ще 140 тис. осіб, тобто сьогодні їхня кількість наблизилася до 600 тис. Однак реальна ситуація може виявитися ще складнішою. Наприкінці березня лише 4% українців заявили, що втратили роботу, проте ще 32% зізналися, що перебувають у відпустці за власним бажанням («Рейтинг»). Саме такі неоплачувані відпустки в період карантину стали популярною альтернативою звільненню працівника, тим більше що після останніх нововведень вони можуть фактично тривати безкінечно. Тому сплеск зареєстрованого безробіття може статись якраз після завершення карантину, коли роботодавці почнуть оформлювати «розлучення» з працівниками.

 

Він зауважує, що слід брати до уваги також тіньовий сегмент ринку праці, де і зайнятість, і безробіття важко відстежити. За оцінкою Торгово-промислової палати, тільки за перший (!) місяць карантину загальна кількість безробітних в Україні сягнула 2,5–2,8 млн осіб — показника, найвищого за останні 15 років.

 

Віхров наголошує, що в регіональному розрізі перед проблемою безробіття виявилися безпорадними всі області. До того ж, зростання безробіття ввійшло в токсичну сполуку з дефіцитом вакансій.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.