НОВИНИ

Президент Академії медичних наук лобіює «фуфломіцин» для лікування COVID-19

Віталій Цимбалюк надіслав листа прем’єр-міністру з пропозицією використовувати бездоказовий препарат Протефлазід конкретного виробника для профілактики й лікування коронавірусної хвороби

Президент Національної академії медичних наук України (НАМН) Віталій Цимбалюк надіслав листа прем’єр-міністру Денисові Шмигалю, в якому пропонує використовувати для лікування та профілактики коронавірусної хвороби COVID-19 препарат «Протефлазід», або ж «Флавовір», виробника ТОВ «НВК «Екофарм». Копію листа, датованого 23 березня 2020 року, має в розпорядженні Тиждень.

 

Віталій Цимбалюк. Фото із сайту НАМН

 

Пан Цимбалюк згадує в листі про те, що цей препарат «рекомендований Міністерством охорони здоров’я з 2001 року  для профілактики та лікування грипу (зокрема, пандемічних штамів) і гострих респіраторних вірусних інфекцій». Справді препарат «Протефлазид – вітчизняний» фігурує в наказі МОЗ від 2 липня 2001 року як противірусний. Проте зазначимо, що в ті часи існувала поширена практика включення в медичні протоколи торгових найменувань ліків, навіть без доведеної ефективності, як наслідок впливу фармвиробників. Наказ МОЗ №1422 від 2016 року припинив цю практику, дозволивши лікарям застосовувати міжнародні клінічні протоколи.

 

Читайте також: Заробити на паніці

 

«20 березня 2019 року (ймовірно, йдеться про 2020 рік, – Ред.) я мав нагоду ознайомитися з науковим звітом, співвиконавцем якого є ДУ «Інститут епідеміологіїї та інфекційних хворобі м. Л.В.Громашевського НАМН України». Висновки звіту, одержані з використанням комп’ютерного моделювання та дослідження на культурах клітин, вказують на можливу ефективність препарату Протефлазід при коронавірусній інфекції COVID-19», – ідеться в листі.

 

 

Нагадаємо, 26 березня представники НАМН розповіли на прес-конференції, що до них звернувся виробник «Протефлазіду» компанія «Екофарм» із пропозицією провести дослідження на моделі кононавірусу. Вони стверджують, що досліджували не безпосередньо SARS-2, а модель коронавірусу гастроентериту свиней і «отримали дуже перспективні результати», хоча не можуть стверджувати, що препарат буде на 100% ефективним проти SARS-2.

 

Водночас у листі Віталій Цимбалюк «нагально пропонує» використати «Протефлазід» для профілактики та попередження ускладнень COVID-19 серед медичного персоналу, лікування осіб, у яких лікарі виявили підозру на COVID-19, та всіх пацієнтів на стаціонарному лікуванні.

 

«Пропоную надати доручення Міністерству охорони здоров’я створити робочу групу за участі розробників препарату для прийняття рішення щодо використання вказаного препарату Протефлазід для профілактики та лікування COVID-19», – пише президент НАМН.

 

Читайте також: Утрачені тижні

 

Зазначимо, що в інструкції препарату «Протефлазід» сказано, що він містить екстракти трав, щучки дернистої та війника наземного, розчинені в етиловому спирті. Показання – лікування  вірусів герпесу, вітряної віспи, лікування та профілактика ГРВІ та пандемічних штамів грипу, також може застосовуватися у складі комплексного лікування гепатитів В і С, ВІЛ-інфекції, СНІДу, папіломавірусу.

 

Відповідно до принципів доказової медицини, ефективність кожного препарату має бути доведена в подвійних сліпих рандомізованих плацебоконтрольованих дослідженнях: коли є дві великі групи людей,  розділених випадковим чином, одній із яких дають ліки, а іншій плацебо, в кінці порівнюють результати. При цьому і дослідники, і піддослідні до кінця експерименту не знають, хто до якої групи належить, аби уникнути упередженості. Результати досліджень повинні публікуватися в міжнародних рецензованих журналах.

 

У 2018 році кандидат медичних наук, лікар-анестезіолог Андрій Сем’янків, який веде медичний науково-популярний блог Med Goblin, писав, що «Протефлазід» не має доказової бази попри те, що існує на ринку пострадянських країн десятки років. Дослідження ефективності препарату не були рандомізовані, при цьому вони оплачені виробником, тобто не можуть вважатися якісними.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.