НОВИНИ

Яких помилок припустилося МОЗ та чи врятує маска від COVID-19: головні тези з інтерв'ю Супрун

Тиждень.ua зібрав головні тези колишньої очільниці МОЗ.

Колишня очільниця Міністерства охорони здоров'я Уляна Супрун в інтерв'ю "Українській правді" розповіла про захист від коронавірусу та оцінила роботу МОЗ і готовність відомства протистояти епідемії. 

 

 

Про засоби захисту

 

Супрун наголосила, що медичні маски потрібно носити не здоровим людям, а хворим, лікарям та тим, хто постійно контактує з великою кількістю людей (касирам, водіям).

 

"А, натомість, ми чуємо від керівництва МВС, що люди мають всюди ходити в масках, тобто скуповувати засоби захисту в той час, коли їх і так бракує медпрацівникам", - зазначила вона. 

 

Вона додала, що люди малоймовірно інфікуються, коли стоятимуть у черзі в супермаркеті або на вулиці, оскільки це не є близьким контактом. 

 

"Наука та досвід інших країн показує, що найчастіше вірус підхоплюють не на вулиці, а вдома від інфікованих членів своєї сім’ї. Тобто більшість людей захворіли від близьких, з якими ділили спільний простір тривалий час. Коли ми кілька хвилин стоїмо в маркеті – це не близький контакт. Близький контакт – це коли люди летіли кілька годин поруч в літаку.", - сказала Супрун. 

 

Про масове тестування 

 

Колишня очільниця МОЗ заявила, що в боротьбі з коронавірусом Україні потрібно опиратися на досвід демократичних держав, а не Китаю.

 

"Якщо дивитися на інші країні, які ближчі нам за демократичними цінностями, ті ж Німеччина та Південна Корея – там люди не тотально обмежені в правах. Зате там роблять масове тестування ПЛР", - сказала вона. 

 
Супрун додала, що в цих країнах захворіло та померло значно менше людей, "бо вони спочатку тестували тих, які приїздили з-за кордону та їх ізолювали. І коли тест показав негативний результат, людина могла спокійно повернутися додому".
 

Про карантин

 
Докторка медицини виступила проти тотальних обмежень під час карантину. 
 

"По-перше, що ми бачимо в результаті тотального обмеження громадського транспорту – в Києві величезні затори на дорогах, бо люди всі як їздили, так і їздять, але пересіли на авто. Хоча громадський транспорт це не місце, де люди масово заражаються вірусом", - сказала вона. 

 

Окрім того, за словами Супрун, потрібно враховувати, як карантин відіб'ється на економіці. 

 

"Це все дуже погано для економіки і треба думати, як її підсилити. А в нас кажуть – спершу карантин, а пізніше подумаємо, що робити з економікою. Ні, спочатку треба подумати про ефект, який буде, а вже потім робити ті чи інші кроки", - зазначила вона. 

 

Про "бардак" у лікарнях 

 

За словами Супрун, якби МОЗ не реформувало первинну ланцу медицини, зараз боротися з коронавірусом було би значно складніше. 

 

""І якщо б зараз ми не мали сімейних лікарів, які першими спілкуються з своїми пацієнтами, визначають симптоматику, ми були би в катастрофічній ситуації", - впевнена екс-очільниця МОЗ. 

 

Про дії МОЗ 

 

Супрун заявила, що якби була міністеркою, "урядовий штаб ще в січні мав би розробити план дій, промоніторивши, що в нас є і чого бракує". 

 

"Якщо бракує, то звернутися до виробників, закуповувати засоби захисту, насамперед, для лікарів, а не продавати їх за кордон, як це в нас відбулося. Далі визначити маршрут пацієнта, відпрацювати чіткий алгоритм дій з первинною ланкою. Щоб лікарі розуміли, як працювати з пацієнтами по телефону", - сказала вона. 

 

За її словами, потрібно було визначити перелік лікарень, які прийматимуть людей із важкими симптомами.

 

"Зараз можна було б призначити по одній лікарні, яка приймає осіб виключно з підозрою на коронавірус. І спрямувати всю допомогу саме туди. Звісно, також мати запасні лікарні, які могли б швидко перепрофілюватися", - зазначила екс-очільниця МОЗ. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.