НОВИНИ

Любомир Шавалюк: Зниження вартості нафти позитивно вплине на платіжний баланс України

Україна може спостерігати за нинішньою ситуацією на ринку нафти з обережним оптимізмом.

Зниження вартості нафти позитивно вплине на платіжний баланс України. Про це пише економічний експерт Тижня Любомир Шавалюк.

 

«Однак зниження вартості нафти позитивно вплине на платіжний баланс. Торік Україна імпортувала «чорного золота» на $412 млн, нафтопродуктів — на $5,4 млрд та природного газу — на $2,3 млрд. Разом — понад $8 млрд. За нинішніх цін на нафту економія становитиме близько 40%, або понад $3,2 млрд на рік. Це як кілька траншів кредиту МВФ або десь половина річних виплат за зовнішнім державним боргом. Але радіти зарано. Бо дешева нафта зумовить скорочення попиту на наш експорт (продовольство, металургійна продукція, машини й обладнання) у країнах, які завжди в нас чимало придбавали», - зазначає він. 

 

Шавалюк додає, що це, імовірно, вплине не лише на фізичні обсяги експорту, а й на ціни товарних позицій, які Україна вивозить, тому підсумковий ефект прогнозувати важко.

 

«До того ж, «пожежа» на світових фінансових ринках уже змушує інвесторів виводити гроші з України: це помітно по процесах на міжбанківському валютному ринку. Тому невідомо, яким буде курс гривні, що впливає на ціну палива не менше, ніж ринкова вартість нафти. Врешті, Україна може спостерігати за нинішньою ситуацією на ринку нафти з обережним оптимізмом. У короткостроковому періоді обвал ринкової вартості «чорного золота» йтиме пліч-о-пліч з іншими кризовими економічними та фінансовими процесами. Декотрі з них можуть нас добряче зачепити. Утім, довготривалі наслідки епохи дешевої нафти мають бути позитивними», - пише експерт. 

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.