НОВИНИ

Михайло Гончар: Вплив російських нафти й газу на політику європейських країн слабшатиме

Вплив російських нафти й газу на політику європейських країн слабшатиме, за винятком тих, хто міцно підсів на них - Білорусь, Болгарія, Угорщина, Сербія, Австрія, Німеччина і Туреччина.

Попри економічну депресію та конфліктогенні внутрішні процеси всередині Російської Федерації, наступного року вона продовжуватиме експансіоністську агресивну політику за кордоном. При цьому енергетичний чинник впливу відіграватиме не останню роль, але він матиме дедалі менший ефект. Про це у своїй колонці для спільного проекту The Economist та «Українського тижня» «Світ у 2020» написав президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар.

 

«Незважаючи на економічну депресію та конфліктогенні внутрішні процеси всередині РФ, вона продовжуватиме експансіоністську агресивну політику за кордоном. Аншлюс Білорусі, подальша хаотизація України, «придністровізація» Молдови та дестабілізація Грузії триватимуть. Енергетичний чинник впливу при цьому відіграватиме не останню роль, але він матиме дедалі менший ефект. Вплив російських нафти й газу на політику європейських країн слабшатиме, за винятком тих, хто міцно підсів на них. Тобто такі країни, як Білорусь, Болгарія, Угорщина, Сербія, Австрія, Німеччина, Туреччина, традиційно йтимуть у фарватері російських інтересів», — прогнозує він.

 

Гончар припускає, що ми станемо свідками корупційних скандалів у Європі, адже паралельно з російським експортом нафти й газу відбувається експорт корупції. Для путінського режиму це чи не найважливіший інструмент ведення війни гібридного типу зсередини Європи через легальний механізм бізнесу зі швейцарських кантонів, де розташована більшість компаній, що торгують російськими енергоносіями.

 

Водночас, за його словами, такі країни, як Польща, Румунія, Литва та Україна, що напрацювали певний потенціал опірності до російської газової зброї, продовжуватимуть працювати зі США задля зміцнення енергетичного партнерства. США, своєю чергою, попри всі внутрішньополітичні негаразди й трампівський ізоляціонізм, і далі зміцнюватимуть деякі свої позиції в регіонах, що мають ключове геополітичне значення. Зокрема, це стосуватиметься Арктики, де нарощують свою присутність і Росія, і Китай.

 

  • Журнал «Український тиждень» десятий рік поспіль разом із британським The Economist видає українською мовою спецпроект «Світ у...», який пропонує аналітику та прогнози на наступний рік у геополітиці, економіці, фінансах, бізнесі, науці та культурі.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.