НОВИНИ

Любомир Шавалюк: Україна зустрічає 2020 рік низкою рекордів, пов’язаних із валютним ринком

Проте ключова причина досягнень на валютному ринку лежить у фінансовій, а не в економічній площині.

Україна входить у 2020 рік і зустрічає його низкою рекордів, пов’язаних із валютним ринком, однак це не результат фундаментальних змін у економіці країни. Про це пише економічний експерт Тижня Любомир Шавалюк.

 

«Гривня пережила найдовший період зміцнення у своїй історії. Із невеликими перервами вона дорожчає із 26 листопада 2018-го, коли через запровадження воєнного стану в окремих областях України долар на готівковому ринку сягнув 29 грн. Тоді протягом двох-трьох днів була валютна міні-паніка. Ох і шкодують тепер ті, хто, піддавшись їй, купив бакси», - нагадує він.

 

Також, за його словами, завдяки тривалому подорожчанню гривні днями інформаційне агентство Bloomberg назвало її валютою з найкращою динамікою у 2019-му. Це помітна подія з огляду на те, у яких нетрях була українська економіка ще кілька років тому. Дорога гривня забезпечила вагоме досягнення: у серпні середня зарплата по економіці в доларовому еквіваленті вперше перевищила показники цього місяця у 2013-му та 2008-му. Відтоді гривня ще подорожчала, а виражена у твердій валюті зарплата ще більше зросла.

 

Водночас Шавалюк зауважує, що валютним рекордам не варто радіти, адже ключова причина досягнень на валютному ринку лежить у фінансовій, а не в економічній площині.

 

«Здавалося б, валютні рекорди — привід потішитися за Україну. Якби вони були результатом стійких, фундаментальних змін у нашій економіці, то радість справді була б доречною. Але ключова причина досягнень на валютному ринку лежить у фінансовій, а не в економічній площині: у 2019 році стався рекордний приплив іноземних коштів в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Це додає ложку дьогтю й підриває впевненість у тому, що ідилія на валютному ринку протримається довго. Бо якщо ситуація нерівноважна, то дорога гривня запустить низку бродильних процесів в економіці, які зрештою потягнуть назад до рівноваги і гривню, і економічну систему. Але не без утрат», - пише він.


Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.