НОВИНИ

Олександр Крамар: Український ОПК як потенційний драйвер економіки потребує фактично створення заново

Важливо, щоб розвиток ОПК відбувався на основі не екстенсивного використання наявних застарілих технологій, а впровадження новітніх включно з будівництвом нових підприємств і виробничих ліній.

На сьогодні український оборонно-промисловий комплекс як потенційний драйвер економіки та розвитку технологій у країні потребує фактично створення заново. Про це пише економічний експерт Тижня Олександр Крамар.

 

За його словами, використовуючи наявний кадровий потенціал та окремі найжиттєздатніші цеглинки з уламка радянського ОПК, який дістався Україні, розбудовувати новий сектор потрібно все ж таки виходячи з потреб української армії та з урахуванням потенційного попиту на ті чи інші види озброєнь на світовому ринку. Але аж ніяк не підлаштовуватися під наявні активи, використовувати лише ті з них, які можуть вписатися в нову архітектуру галузі та демонструвати свою ефективність у сучасних умовах.

 

«Важливо, щоб розвиток ОПК відбувався на основі не екстенсивного використання наявних застарілих технологій, а впровадження новітніх включно з будівництвом нових підприємств і виробничих ліній. Полегшує такий шлях надзвичайно високий рівень зносу основних фондів більшості активних підприємств ОПК, які в будь-якому разі потрібно було б замінювати. Тож простіше натомість вкластися в нове обладнання для принципово нових виробництв», - зауважує Крамар.

 

При цьому, наголошує експерт, дуже важливо відразу орієнтуватися на створення повноцінних кластерів із завершеним виробництвом кінцевої продукції з нуля чи на базі наявних виробничих потужностей. Тому слід оновити підходи до функціонування ОПК і відмовитися від радянських атавізмів у ціноутворенні чи обмежень на торгівлю озброєннями. Крім того, потрібно вирішити проблеми доступу виробників до кредитних ресурсів, створювати податкові стимули за умови реінвестування в розвиток, заохочувати до експериментування та нових розробок. Адже нині класичних інвестицій у нові розробки та дослідження в нас обмаль. За оцінками галузевих експертів, понад 90% розробок, які ми маємо, з’явилися завдяки експорту.

 

Крамар додає, що варто взяти до уваги й те, що залежність українського ОПК від експорту зумовлена невеликими його обсягами… Тому велика залежність українського ОПК від експорту — це наслідок надзвичайно малої місткості внутрішнього ринку. А саме він в усіх без винятку великих виробників та експортерів зброї є основним споживачем і стимулом для розвитку національних ОПК.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.