НОВИНИ

НАБУ і САП закликали Зеленського ветувати закон про зняття недоторканності з депутатів

У відомствах наголошують, що відповідний документ знизить ефективність розслідування злочинів, вчинених за участі чинних парламентарів.

Національне антикорупційне бюро і спеціалізована прокуратура у середу, 18 грудня, звернулися до президента Володимира Зеленського з проханням ветувати закон №2237, який покликаний ліквідувати депутатську недоторканність. Про це йдеться у спільній заяві двох відомств.

 

У відомствах наголошують, що проголосований 18 грудня Верховною Радою законопроект щодо нібито зняття депутатської недоторканості знизить ефективність розслідування злочинів, вчинених за участі чинних парламентарів. Крім того, окремі прийняті норми можуть призвести до виникнення процесуальних проблем ще на початку розслідування та дозволити цим учасникам уникнути відповідальності. 

 

"Такий стан речей викликає глибоке занепокоєння в Національного бюро, якому підслідні народні депутати України, та прокурорів САП, які здійснюють процесуальний нагляд у всіх кримінальних провадженнях НАБУ", - йдеться у повідомленні. 

 

Так, відповідно до законопроекту №2237, генеральний прокурор (або виконуючий його обов’язки) стане єдиним в Україні, хто зможе внести відомості про вчинення кримінального правопорушення народним депутатом України до Єдиного реєстру досудових розслідувань, — тобто почати розслідування.

 

Правоохоронці переконані, що вказана норма ставить під загрозу незалежність детективів НАБУ і прокурорів САП у своїй діяльності, адже тепер перед тим, як розпочати розслідування, вони мають звернутися до генпрокурора, щоб переконати його внести відомості до ЄРДР. Крім того, законопроект не визначає, яким чином слідчі мають передавати інформацію Генпрокурору, щоб той розпочав розслідування.

 

"Також вказаний законопроект частково унеможливлює збір доказів у провадженні. Припустімо, в межах одного розслідування детективи НАБУ виявили інший злочин, до якого ймовірно причетний нардеп. До набуття чинності законопроекту №2237, слідчим достатньо виокремити вказаний епізод і розслідувати як окреме провадження. Якщо ж проголосований проект набуде статусу закону, детективам доведеться переконувати Генпрокурора розпочати розслідування, однак після його початку усі зібрані в межах іншої справи докази визнаються недопустимими", - зазначається у заяві.

 

У НАБУ і САП резюмували, що "це – лише деякі з загроз, які містить законопроект №2237. Окрім них є ще чимало процесуальних аспектів, які здатні заблокувати роботу детективів НАБУ та прокурорів САП в сфері очищення законодавчого органу від корупції".

 

Водночас антикорупційні відомства додали, що зі свого боку готові долучитися до процесу доопрацювання законопроекту та надати свої рекомендації. 

 

Нагадаємо, Верховна Рада у середу, 18 грудня, остаточно ухвалила Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою приведення у відповідність до Закону України "Про внесення змін до статті 80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України" (2237).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Теги