НОВИНИ

Міністр енергетики озвучив попередню дату газових переговорів з РФ

У Брюсселі триває низка тристоронніх перемовин Україна-Росія-Євросоюз щодо транзиту «блакитного палива».

Міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель розповів, що наступний раунд переговорів щодо транзиту газу з РФ може відбутися 5 грудня. Про це він повідомив на брифінгу у понеділок, 2 грудня.

 

«Українська та європейська сторони готові до перемовин кожен день... Найближчі дати: це може бути 5 грудня попередньо», - заявив Оржель, наголосивши, що до перемовин готові всі сторони, окрім російської.

 

Також він зауважив, що вирішувати економічні питання на «нормандській» зустрічі є не зовсім правильно (раніше президент Володимир Зеленський заявив, що не виключає порушення «газового» питання на «нормандському» саміті 9 грудня – Ред.).

 

Як відомо, Україна не імпортує газ за контрактом з російським Газпромом з 26 листопада 2015 року.

 

Зараз російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня цього року. Нового контракту на транзит Україна та Росія ще не уклали. З цього приводу у Брюсселі триває низка тристоронніх перемовин Україна-Росія-Євросоюз. Дедлайн для укладення довгострокового контракту спливає 13 грудня.

 

Щоб постачати до Європи газ в обхід України, Росія хоче запустити газогони «Північний потік-2» та «Турецький потік».

 

9 жовтня голова Нафтогазу Андрій Коболєв заявив, що з 1 січня 2020 року Газпром може відновити прямі поставки газу в Україну. Прямі поставки від Газпрому можуть стати можливими після відділення оператора української ГТС за європейськими правилами.

 

14 листопада президент РФ Владімір Путін заявив, що Росія готова укласти угоду щодо транзиту газу з Україною за зниженими цінами на 20-25%.

 

У позові до Газпрому Нафтогаз вимагає переглянути транзитний тариф з 13 березня 2018 року до закінчення контракту 1 січня 2020 року. У Нафтогазі кажуть, що наразі тариф не відповідає рівню на європейському ринку. Нафтогаз вимагає 11,8 млрд доларів – різницю між тим, що Україна отримала за транзит, і що мала б отримати за переглянутими тарифами, оскільки Газпром нові тарифи застосовувати відмовився. При цьому, право вимагати перегляд тарифу передбачене у транзитному контракті.

 

18 листопада Газпром направив Нафтогазу офіційну пропозицію щодо продовження контракту або укладення нового однорічного договору про транзит газу. При цьому, необхідними умовами є відмова обох сторін від усіх взаємних претензій у Міжнародному арбітражі й припинення всіх судових розглядів. Крім того, серед умов перераховано: скасування рішення Антимонопольного комітету України про накладення на Газпром штрафу за нібито порушення економічної конкуренції; відкликання клопотання Нафтогазу про ініціювання Єврокомісією розслідування проти російської компанії. 19 листопада Оржель назвав пропозицію Газпрому «неприйнятною».

 

Україна відкидає пропозицію Росії подовжити контракт на транзит російського газу в Європу на рік, оскільки «це може бути тільки новий контракт, тільки за європейськими правилами». У Нафтогазі прогнозують, що у разі припинення транзиту російського газу територією України падіння українського ВВП може становити до 0,7% за результатами 2020 року.

 

Якщо Україна та Росія не укладуть нової угоди про транзит, то 1 січня о 10 ранку (за московським часом, о 9 за київським – Ред.) Газпром перекриє постачання газу в напрямку України.

 

26 листопада Оржель повідомив, що Кабмін може розробити механізм, за яким потенційні знижки на газ Газпрому при ймовірних прямих поставках в Україну з 2020 року будуть «вилучатися» та направлятися на реалізацію соціально важливих заходів.

 

27 листопада Нафтогаз виграв одну із апеляцій, поданих Газпромом на рішення Стокгольмського арбітражу. Апеляційний суд відхилив запит Газпрому на компенсацію витрат на судовий процес та звернення Газпрому про секретність.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.