НОВИНИ

Оржель назвав неприйнятною пропозицію Газпрому щодо транзиту газу

Російська сторона хоче відмови від арбітражів та однорічний контракт.

У понеділок, 18 листопада, міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексій Оржель назвав неприйнятною пропозицію російського Газпрому щодо транзиту газу через Україну з січня 2020 року. Про це він сказав в ефірі «Свобода слова» на ICTV.

 

«Пропозиція від Росіє є неприйнятною – відмовитися від арбітражів і підписати договір користування українською ГТС лише на один рік», - сказав Оржель.

 

Він додав, що сподівається на те, що «все-таки ми знайдемо можливість конструктивного діалогу з російською стороною, бо раніше мені здавалося, що ми перебуваємо на більш конструктивному елементі».

 

Також міністр наголосив на «логічному зв'язку» щодо російських пропозицій.

 

«Ми робимо, у нас щось не виходить - з'являються заяви, але якщо у нас виходить - у нас з'являються ще більш жорсткі заяви з російської сторони», - зауважив Оржель.

 

Як відомо, зараз російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія ще не уклали. З цього приводу у Брюсселі триває низка тристоронніх перемовин Україна-Росія-Євросоюз. У листопаді відбудеться новий раунд переговорів. Його дата ще не відома.

 

Україна відкидає пропозицію Росії подовжити контракт на транзит російського газу в Європу на рік, оскільки «це може бути тільки новий контракт, тільки за європейськими правилами».

 

14 листопада президент РФ Владімір Путін заявив, що Росія готова укласти угоду щодо транзиту газу з Україною за зниженими цінами на 20-25%.

 

У позові до Газпрому Нафтогаз вимагає переглянути транзитний тариф з 13 березня 2018 року до закінчення контракту - 1 січня 2020 року. У Нафтогазі кажуть, що наразі тариф не відповідає рівню на європейському ринку. Нафтогаз вимагає 11,8 млрд доларів – різницю між тим, що Україна отримала за транзит, і що мала б отримати за переглянутими тарифами, оскільки Газпром нові тарифи застосовувати відмовився. При цьому, право вимагати перегляд тарифу передбачене у транзитному контракті.

 

У Нафтогазі прогнозують, що у разі припинення транзиту російського газу територією України падіння українського ВВП може становити до 0,7% за результатами 2020 року.

 

18 листопада Газпром направив за підписом голови правління Олексія Міллера на адресу Нафтогазу офіційну пропозицію щодо продовження терміну дії наявного контракту або укладення нового договору про транзит газу через територію України терміном на один рік з урахуванням прогнозного попиту європейських покупців на газ на 2020 рік. У пропозиції зазначається, що необхідними умовами є відмова обох сторін від усіх взаємних претензій у Міжнародному арбітражі й припинення всіх судових розглядів. Крім того, серед умов перераховано: скасування рішення Антимонопольного комітету України про накладення на Газпром штрафу за нібито порушення економічної конкуренції; відкликання клопотання Нафтогазу про ініціювання Європейською Комісією розслідування проти російської компанії.

 

Нагадаємо, щоб постачати до Європи газ в обхід України, Росія хоче запустити газогони «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу РФ постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські послуги з транзиту. «Північний потік-2» пролягатиме через води Росії, Фінляндії, Швеції, Німеччини та Данії.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.