НОВИНИ

  ▪   Станіслав Козлюк

ДБР отримало перші справи Майдану: вбивства силовиків, чиновники Януковича і судді

Фізично матеріали справ залишаються у слідчих з Генпрокуратури, але вони не мають права продовжувати розслідування.
Генеральна прокуратура України передала до Держбюро розслідувань (ДБР) понад 20 проваджень, пов’язаних із злочинами часів Революції гідності. Вони стосуються убивств силовиків, злочинної організації Віктора Януковича й так званих суддів Майдану. Цю інформацію в коментарі Тижню повідомив заступник начальника одного з департаментів Генпрокуратури Олексій Донський.
 
 
Коментуючи інформацію про можливу передачу справ Майдану до Держбюро розслідувань, Донський зазначив, що частину проваджень ДБР уже отримало.
 
 
«Понад 20 справ Майдану передали до ДБР. Ми дізналися про це зранку, коли наші слідчі й прокурори не змогли побачити їх у Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЄРДР). Тобто вони за нами уже не закріплені. Зокрема, у нас забрали провадження щодо суддів і правоохоронців, які виносили незаконні рішення щодо протестувальників, частину проваджень щодо так званої злочинної організації Віктора Януковича, провадження щодо убивств правоохоронців», – розповів Донський.  Він додав, що хоча фізично матеріали справ залишаються у слідчих, вони далі не мають права продовжувати розслідування.
 
 
Разом із тим, прокурор додав, що про можливу передачу і дату передачі розслідувань їх не попереджали.
 
 
«Була лише загальна команда готувати постанови про передачу розслідувань. Але цей процес ми пов’язували із тим, що в Держбюро розслідувань мали створити окремий слідчий підрозділ. До якого мали увійти слідчі, які вже займаються цими провадженням. Адже керівництво Генпрокуратури свого часу давало нам таку обіцянку», – зауважив Донський.
 
 
Прокурор також зазначив, що необхідність переведення частини слідчих Управління спецрозслідувань (які займалися справами Майдану – ред.) до ДБР пов’язана «зі специфікою справ». Зокрема, за словами Донського, більшість злочинів часів Майдану є системними і їх не можна розглядати окремо один від одного. До всього, за словами прокурора, їх організовували одні й ті ж особи. І нібито робили це з однією і тією ж метою.
 
 
«Оскільки злочинів у нас понад 4 тис, то логічно, що має бути один підрозділ, який би ними займався. Однак Верховна Рада не ухвалила змін до законодавства, які б дозволили слідчим прокуратури, які розслідують майданівські справи, в стислі терміни перевестися до ДБР. Сьогодні Держбюро розслідувань заявило, що такий підрозділ створено. А укомплектували його іншими людьми. Нам невідомими. Тому наразі не зрозуміло, яким чином у цих провадженнях забезпечать безперервність слідства. Адже враховуючи обсяг матеріалів справ, новим слідчим потрібен час, аби бодай зрозуміти, про що у тих розслідуваннях ідеться», – додав Донський.
 
 
Нагадаємо, 20 листопада слідчі прокуратури втрачають свої повноваження. Зокрема й слідчі, які розслідували злочини часів Революції гідності. Відтак, їх розслідування мали частково передати до ДБР, а частково – до Національного антикорупційного бюро.
 
 
Родичі загиблих та активісти неодноразово проводили мітинги під Офісом президента, під час яких вимагали створення у ДБР окремого слідчого управління у справах Майдану. Вони зазначали, що у цей підрозділ мають перейти слідчі Генпрокуратури, які вже займаються цими розслідуваннями. Оскільки, за їх словами, незалежність нинішнього керівництва ДБР та його працівників під питанням. Зокрема, нібито від колишнього першого заступника Адміністрації президента часів Віктора Януковича.
 
 
Верховна Рада мала ухвалити для цього спеціальний закон, однак не встигла його проголосувати минулої п’ятниці – 15 листопада. Наступне ж засідання, під час якого депутати можуть спробувати прийняти зміни до законодавства, відбудеться 3 грудня.
 
 
Як повідомлялося, у Держбюро розслідувань створили підрозділ з розслідування злочинів, скоєних під час Революції Гідності.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.