НОВИНИ

Максим Віхров: До соціологічних даних з ОРДіЛО слід ставитися скептично, навіть якщо вони зібрані авторитетними організаціями

Водночас це не скасовує необхідності досліджувати суспільну думку на окупованих територіях.

До будь-яких соціологічних даних з ОРДіЛО слід ставитися скептично, навіть якщо вони зібрані авторитетними організаціями й із застосуванням найнадійніших методів, адже на результати опитувань значною мірою впливає стан самих респондентів. Про це пише журналіст Тижня Максим Віхров.

 

По-перше, за його словами, для мешканців окупованих територій характерна підвищена підозрілість, продиктована страхом за своє життя.

 

«Як показало дослідження Фонду «Демократичні ініціативи», проведене в лютому 2018-го, мешканці ОРДіЛО, з якими респонденти підтримували спілкування, переважно уникають обговорення політичних питань, особливо під час телефонних розмов. І це цілком природно, оскільки окупаційна адміністрація широко практикує політичні переслідування, які нерідко закінчуються показовими судилищами й жорстокими вироками. Не кажучи вже про хаотичні розправи у 2014–2015 роках, коли тисячі (якщо не десятки тисяч) людей потрапили «на підвал» або були вбиті за «неправильні» політичні погляди та «крамольні» судження», — пояснює Віхров.

 

Так само, зауважує він, мешканці ОРДіЛО відчувають страх перед Україною — далися взнаки інтенсивна пропаганда й страшилки про «таємні тюрми СБУ» та «фільтраційні табори».

 

«Тому очікувати від них спонтанної довіри до невідомих осіб, які представляються інтерв’юерами, марно і безглуздо. На практиці недовіра обертається масовою відмовою від участі в опитуваннях та нещирістю у відповідях. Звичайно, мовчання респондентів також може бути промовистим, проте однозначно інтерпретувати його можна далеко не завжди», - пише він.

 

Водночас він зауважує, що все це не скасовує необхідності досліджувати суспільну думку на окупованих територіях. У ситуації гібридної війни (не кажучи вже про перспективи реінтеграції ОРДіЛО) до таких відомостей слід ставитись як до розвідданих, щоправда, ненадійних, зважаючи на обставини та умови їх збирання. До того ж суспільна думка на окупованих територіях викривлена жорстким пропагандистським пресингом, помноженим на інформаційну ізоляцію. Через це навіть найщиріші відповіді залишатимуться відповідями людей, яких роками дезінформують, залякують і налаштовують проти України. Тому покладатися на їхні судження під час розробки стратегії деокупації та реінтеграції ОРДіЛО не слід. Бо для того, щоб дізнатися справжню думку тамтешнього населення, їх спочатку треба звільнити. І від фізичного, і від інформаційного насильства з боку окупантів.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.