НОВИНИ

«Формула Штайнмайєра» більш сприятлива для Москви, аніж для Києва – президент Литви

За словами Гітанаса Науседи, з боку Росії немає жодних поступок.

У вівторок, 5 листопада, президент Литви Гітанас Науседа заявив, що «формула Штайнмайєра» сприятливіша для Росії, а не для України. Про це він повідомив під час спільної з президентом Фінляндії Саулі Нііністьо прес-конференції у Гельсінкі.

 

«З «формулою Штайнмайєра» все добре, однак, з моєї точки зору, вона сприятливіша для Росії, а не для України», - заявив Науседа.

 

Він додав, що з російської сторони не видно жодних поступок.

 

«Я завжди є прихильником діалогу, проте ми також повинні мати принципи і цінності», - сказав Науседа.

 

Водночас Нііністьо заявив, що спілкування необхідно для розуміння мислення Москви.

 

«Тут я бачу прогрес: все більше і більше країн Євросоюзу починають діалог з Росією», - сказав президент Фінляндії, - Це не означає, що ти погоджуєшся з Кремлем, але він (діалог) вигідний для того, щоб зрозуміти, про що вони думають», - додав він.

 

Нагадаємо, «формула Штайнмайєра» названа іменем президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайєра, який запропонував її у 2015 році. Вона передбачає порядок набуття чинності статтями «закону про особливий статус Донбасу» після проведення в ОРДіЛО демократичних виборів. За словами самого Штайнмайєра, «формула не містить нічого більше», ніж спробу зробити з великих кроків обох сторін низку маленьких.

 

2 вересня міністр закордонних справ Вадим Пристайко дав згоду на «формулу Штайнмайєра» на зустрічі радників лідерів «нормандської четвірки» у Парижі.

 

18 вересня у Мінську відбулося засідання ТКГ щодо ситуації на Донбасі, за результатами якого російська сторона в ТКГ заявила, що українські представники відмовились підписати «формулу Штайнмайєра». Україна відповіла, коли погодиться на «формулу Штайнмайєра» після виконання низки пунктів, серед яких – повне припинення вогню, забезпечення ефективного моніторингу СММ ОБСЄ на всій території України, виведення з території України військ окупантів і військової техніки та інше.

 

20 вересня Пристайко оприлюднив текст домовленості, на яку дав згоду, пояснивши, що радники «нормандської четвірки» погодили не «формулу Штайнмайєра», а інше формулювання.

 

Своєю чергою, 1 жовтня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна погодила текст «формули Штайнмайєра».  Він додав, що «формула» повинна бути імплементована в новий закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей. Чинний закон про особливий статус Донбасу діє до 31 грудня 2019 року. Зеленський додав, що «буде новий закон, який буде розробляти парламент в тісній співпраці та при публічному обговоренні з суспільством». Також, Зеленський зазначив, що місцеві вибори не відбудуться, якщо на Донбасі залишаться окупаційні війська.

 

Того ж дня на Майдані Незалежності та на вулиці Банковій у Києві відбулися мітинги проти можливого підписання «формули».

 

З погодженням тексту «формули» Україну привітало МЗС Німеччини. Також «за» виступив Лондон.

 

2 жовтня речниця представника України в Тристоронній контактній групі Леоніда Кучми Дарка Оліфер оприлюднила лист на ім'я спеціального представника голови ОБСЄ в Україні Мартіна Сайдіка, у якому йшлося, що українська сторона приймає текст цієї «формули». Відповідний лист підписав Кучма.

 

Того ж дня на Майдані Незалежності у Києві знову зібралися мітингувальники, які вимагали від Зеленського не підписувати «формулу Штайнмайєра».

 

6 жовтня на Майдані Незалежності також зібралося близько п'яти тисяч мітингувальників проти реалізації «формули».

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.