НОВИНИ

США затримали військову допомогу для Лівану – Reuters

Один з високопосадовців заявив, що затримка «може прокласти шлях для Росії».

Адміністрація президента США Дональда Трампа утримує 105 млн доларів військової допомоги для Лівану. Про це у п’ятницю, 1 листопада, повідомило агентство Reuters, цитуючи власні джерела у Білому домі.

 

Зокрема, Державний департамент повідомив Конгресу в четвер, 31 жовтня, що бюджетне управління Білого дому та Рада національної безпеки вирішили відмовитись від іноземної військової допомоги. Вона включала захисні окуляри для нічного бачення та зброю, що використовується для забезпечення прикордонної безпеки.

 

З чим пов’язане таке рішення, невідомо. Одне з джерел повідомило, що Держдеп не надав Конгресу підстав для ухвалення рішення.

 

Державний департамент відмовився надавати коментарі.

 

Як зазначається, американська адміністрація ще з травня шукала кошти для допомоги Лівану як для «важливого партнера США на мінливому Близькому Сході».

 

Один з високопосадовців заявив, що затримка допомоги «може прокласти шлях для Росії», при тому, що вона нещодавно розширила сферу свого впливу в Сирії, коли звідти були виведені американські війська.

 

Нагадаємо, у вересні 2019 року уряд Лівану оголосив надзвичайний економічний стан з огляду на глибоку економічну та фінансову кризу в країні.

 

З 17 жовтня країну паралізували протести. Зокрема, це була відповідь на плани уряду запровадити збір на користуванням месенджерами (наприклад, WhatsApp) для здійснення телефонних дзвінків (збір мав становити в перерахунку 0,20 долара на день). Також, демонстранти вимагали відставки коаліційного кабінету, розпуску парламенту, проведення дострокових виборів, покласти край корупції та кумівству.

 

На тлі демонстрацій 29 жовтня ліванський прем'єр-міністр Саад аль-Харірі подав у відставку. За словами Харірі, він не зміг знайти вихід із фінансової кризи в Лівані.

 

Окрім Лівану, також військова допомога була заморожена і для України. Зокрема, наприкінці серпня 2019 року Трамп доручив своїй команді з нацбезпеки переглянути програму військового фінансування України, яка передбачала виділення 250 млн доларів.

 

12 вересня Білий дім схвалив продовження фінансування. Втім, 22 вересня Трамп заперечив, що блокував виділення допомоги. За два дні він сказав, що продовжить затримку коштів.

 

2 жовтня Трамп заявив, що заблокував військову допомогу Україні через високий рівень корупції і щоб змусити Євросоюз надавати більше допомоги. За його словами, він розблокував військову допомогу на особисте прохання сенатора Республіканської партії Роба Портмана.

 

За свідченнями в Конгресі тимчасовий повіреного у справах США в Україні Вільяма Тейлора 22 жовтня, Трамп поставив під умову відновлення військової допомоги в разі, якщо Україна зробить публічну заяву, що розслідуватиме справу Байденів та вибори 2016 року. За словами Тейлора, спершу ці вимоги висувалися як умова для зустрічі Трампа і президента Володимира Зеленського. Пізніше дипломат дізнався від посла США в ЄС Гордона Сондленда, що від розслідувань «залежить усе», зокрема і військова допомога Україні. 

 

23 жовтня Трамп заперечив свідчення Тейлора і заявив, що взагалі його не знає

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.