НОВИНИ

Європейський суд оштрафував Росію за справу Ходорковського

Європейський суд з прав людини у Страсбурзі виніс рішення за скаргою Михайла Ходорковського, яку він подав у 2004 році.

Своїм вердиктом суд зобов'язав Російську Федерацію виплатити колишньому олігархові 10 тисяч євро як компенсацію моральної шкоди та ще 14 500 євро - в рахунок покриття судових витрат.

У комюніке, опублікованому на сайті суду, перераховуються порушення Конвенції про права людини, допущені при затриманні екс-глави компанії ЮКОС і його при його утриманні під вартою.

При цьому суд не знайшов достатніх доказів того, що "справа ЮКОСа" є політично заангажованою, як стверджують адвокати і прихильники Михайла Ходорковського.

"Хоча справа Ходорковського може викликати деякі підозри щодо реальних намірів російської влади щодо його переслідування, заява про політичну мотивованість кримінального переслідування вимагає незаперечних доказів, які не були представлені", - йдеться в ухвалі суду.

У повідомленні суду підкреслюється, що нинішнє рішення не є остаточним і може бути оскаржене у Великій палаті суду.

Нагадаємо, екс-глава ЮКОСа подав свою скаргу в 2004 році слідом за колишнім главою МФО МЕНАТЕП Платоном Лебедєвим. У 2008 році Страсбурзький суд виніс рішення за скаргою Лебедєва, оштрафувавши Росію на 10 тисяч євро.

Всього в Європейський суд з прав людини захистом Ходорковського і Лебедєва подано три скарги. Дві стосуються першого судового процесу, третя - другої кримінальної справи.

У них Ходорковський заявляє про незаконність свого арешту, нелюдське і таке, що принижує гідність, поводження, а також про політичну мотивацію судового переслідування.

Зазначимо, 30 травня стало відомо, що Михайло Ходорковський і Платон Лебедєв подали прохання про умовно-дострокове звільнення на тій підставі, що вони вже провели у в'язниці більше половини 13-річного терміну, призначеного їм по другій кримінальній справі.

18 травня у ході своєї першої великої прес-конференції російський президент Дмітрій Мєдвєдєв зазначив, що вихід на свободу екс-глави ЮКОСа для суспільства "абсолютно нічим не є небезпечний".

Ходорковський і Лебедєв, вже відсиділи сім років за шахрайство та ухиляння від сплати податків у першій справі, згідно з рішенням суду, повинні вийти на свободу у 2016 році.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.