НОВИНИ

Соціологи визнали українське суспільство найвільнішим

Найбільш «вільними» культурами є східноєвропейські, а найбільш «суворими» - азіатські. Такі результати отримали соціологи, які провели масштабне дослідження за участю майже семи тисяч осіб з 33 країн. Вони опубліковані у журналі Science.

З'ясувалося, що на першому місці серед «вільних» культур опинилося українське суспільство. За ним з невеликим відривом йдуть естонське та угорське. При цьому у Росії дослідження не проводилося.

Найбільш «суворими», згідно з даними дослідження, є азіатські культури. Лідирує за цим показником Пакистан, Малайзія, Індія, Сінгапур і Південна Корея.

Масштабне дослідження в популярній сьогодні області соціальної антропології та крос-культурних досліджень провела велика група вчених з більш ніж тридцяти країн світу.

За основу була взята теорія сучасного американського антрополога Перта Джей Пелта про «суворі» (tight) і «вільні» (loose) культури, яку він створив у 1960-х роках на основі вивчення традиційних суспільств.

Відповідно до цієї теорії, «сувора» культура передбачає жорсткі норми поведінки і низьку переносимість девіантних (тих, що відхиляються від норм) вчинків, тоді як «вільна», навпаки, характеризується наявністю м'яких норм і високим рівнем прийняття відхилень.

Головним завданням цього дослідження стала спроба з'ясувати, як ця відмінність виявляється у сучасних суспільствах, а також розглянути причини, чому одні нації є «суворими», а інші «вільними».

Людей просили оцінити прийнятність 12 типів поведінки (таких як прийняття їжі або плач) в 15 різних ситуаціях (наприклад, знаходження в банку, на вечірці, або на роботі).

Також колектив авторів вивчив великий обсяг даних з історії тих суспільств, в яких проводилося дослідження.

Вдалося з'ясувати, що рівень «суворості» тієї чи іншої культури залежить від численних загроз, що носять як екологічний характер (повені, тропічні циклони, посухи, брак ресурсів), так і створених самою людиною - небезпеки з боку сусідів, конфлікти з ними.

Чим вище дані загрози, тим більш жорсткі норми поведінки властиві суспільству і тим менша в нього толерантність до девіантних вчинків індивідуума.

Таким чином у «суворих» культур виникає необхідність в більш твердих соціальних структурах. Тому не дивна їхня схильність до авторитарного правління і менша сприйнятливість до інакомислення.  ЗМІ тут перебувають під більшим контролем, а в судовій системі панують більш суворі покарання (наприклад, смертна кара).

Вплив цих характеристик позначається і на повсякденному житті людини. Чим вище рівень «суворості» культури, тим більше ситуаційних обмежень накладається на індивідуума, в його поведінці в школі, бібліотеці або парку. Тому член «суворого» суспільства буде більш обачним, обов'язковим, а також підданий самоконтролю та самообмеженню.

Нагадаємо, як свідчать дослідження американського дослідницького центру PewResearchCenter, за 20 років ставлення українців до владної моделі змінилося.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.