НОВИНИ

Олександр Крамар: Зростання української економіки вже незабаром може змінитися досить болісним спадом

Світова економіка може зануритися в чергову циклічну економічну кризу, яка знову неабияк вдарить по надмірно залежній від зовнішньої кон’юнктури й погано диверсифікованій вітчизняній економіці.

Тенденції у світовій економіці та наростання дисбалансів у вітчизняній дають більше підстав вважати, що нині українська економіка так само близька до верхівки гребеня чергової хвилі економічного зростання, який уже незабаром може змінитися досить болісним спадом. Про це пише економічний експерт Тижня Олександр Крамар.

 

За його словами, світова економіка, ймовірно, ось-ось зануриться в чергову циклічну економічну кризу, яка знову неабияк вдарить по надмірно залежній від зовнішньої кон’юнктури й погано диверсифікованій вітчизняній економіці.

 

Крамар зауважує, що ще більше ситуація погіршиться, якщо цей циклічний спад зійдеться з низькою ефективністю нової владної команди в нейтралізації негативних проявів економічних проблем, що наближаються, та її нездатністю привести країну до політики пришвидшеного економічного зростання в майбутньому.

 

«У такому разі ризикуємо вже незабаром дістати чергове підтвердження перебування України в низхідній спіралі, коли кожен новий економічний цикл зростання-спаду для нас завершується тим, що економіка країни опиняється в дедалі гіршому становищі. У результаті, попри періоди більш чи менш динамічного зростання у 2000–2007, 2010–2012 та 2016–2019 роках, реальний валовий внутрішній продукт усе ще залишається у півтора раза меншим, ніж 1990-го. І ми помітніше відстаємо навіть від своїх успішніших західних сусідів. Наприклад, за близько 3% приросту української економіки темпи Польщі, Угорщини та Румунії становили відповідно 4–5%, а обсяги їхніх економік нині на 25–30% більші, ніж були 2013-го. В Україні ж, як було показано вище, лише на 4–6%», – попередив він.

 

Врешті, наголошує Крамар, Україні замало просто відновити економічні показники 2013 року або навіть значно вищі від них 2008-го чи 1991-го. Адже, щоб вирватися з третього світу в перший та перетворитися на розвинену європейську державу, важливо вирватися з низхідної спіралі, коли кожен черговий економічний цикл зростання-спаду завершується тим, що стан економіки погіршується. Потрібні тривалі двозначні показники зростання. А вони, своєю чергою, можливі тільки завдяки кардинальним змінам економічної політики держави. 

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.