НОВИНИ

У Литві назвали ціну "відключення" Балтії від енергомереж Росії

Наразі Литва, Латвія і Естонія діють залежать від диспетчерської в Москві і електромереж Росії.

Міністр енергетики Литви Жигімантас Вайчюнас заявив, що синхронізація ліній електропередач країн Балтії із західними країнами Європейського Союзу коштуватиме близько 1,5 мільярда євро. Про це повідомляє Delfi.

 

На його думку, країни Балтії і Польща отримають все необхідне європейське фінансування для проекту синхронізації ЛЕП країн із Західною Європою.

 

За словами міністра, фінансування найбільшої частини проекту - морської перемички між Литвою і Польщею Harmony Link - ймовірно відбуватиметься в рамках нової фінансової перспективи ЄС.

 

"Наша мета - створити можливості для того, щоб в новій фінансовій перспективі було можливо фінансувати реалізацію проєкту, оскільки ми неминуче змушені будемо залізти в наступну фінансову перспективу. Я вкрай позитивно оцінюю те, що бюджет механізму Європейських інфраструктурних мереж (CEF) на 2021-2027 роки збільшується з 5 млрд до 7,8 млрд євро - є така пропозиція зараз. Але в будь-якому разі це добрий початок, це досить солідні суми. Нам вдалося внести синхронізацію в пріоритетні проєкти в наступній фінансовій перспективі, і це об'єкт потенційного фінансування", - зауважив Вайчюнас.

 

Зокрема, очільник прокоментував інформацію джерел BNS про те, що в бюджеті CEF на 2020 рік залишилося лише близько 500-600 млн євро, тим часом, тільки для синхронізації ЛЕП країн Балтії буде потрібно близько мільярда євро.

 

За словами міністра, найважливішою буде якісна підготовка заявки на фінансування Harmony Link. Водночас він відзначив, що заявка буде подана восени 2020 року.

 

До цього терміну оператори і регулятори чотирьох країн повинні домовитися про витрати проекту. 

 

"Зараз триває узгодження фінансування проєкту між операторами, і ми сподіваємося на позитивні рішення у вересні", - додав Вайчюнас.

 

За даними джерел BNS, попередні підрахунки свідчать про те, що Литва не повинна буде компенсувати витрати партнерів.

 

У грудні 2018 року литовська компанія Litgrid і польська PSE підписали угоду про прокладання морського кабелю постійної напруги Harmony Link. Перемичка і пов'язана з нею інфраструктура обійдуться приблизно у 850 млн євро. Це буде другий етап проекту синхронізації.

 

Свою чергою, у березні ЄС затвердив фінансування першого етапу: балтійським країнам виділили 323 млн євро, з них 125 млн євро - Литві.

 

Очікується, що в рамках механізму Європейських інфраструктурних мереж буде профінансована максимальна сума - 75% або 637 млн ​​євро. В такому ж обсязі ЄС профінансував і перший етап.

 

Наголошується, що Литва, Латвія і Естонія зараз діють в синхронному режимі в так званому кільці пострадянської електроенергетичної системи БРЕЛЛ (Білорусь, Росія, Естонія, Латвія, Литва) і залежать від диспетчерської в Москві і електромереж Росії. До 2025 року країни Балтії хочуть синхронізувати свої енергомережі з мережами материкової Європи.

 

Раніше естонська державна компанія Eesti Energia запропонувала накласти податок на імпортовану в Естонію та інші країни Балтії російську електрику.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.