НОВИНИ

"Опора" виявила понад дві тисячі порушень виборчого законодавства

83% інцидентів стосувалися порушення правил ведення передвиборної агітації і, як правило, не передбачають кримінальної відповідальності.

Протягом травня-липня 2019 року спостерігачі "Опори" виявили 2 147 інцидентів із ознаками порушення законодавства. Про це у п'ятницю, 19 липня, громадянська мережа повідомляє у проміжному звіті щодо позачергових виборів народних депутатів.

 

Як зазначається, 83% із інцидентів стосувалися порушення правил ведення передвиборної агітації і, як правило, не передбачають кримінальної відповідальності.

 

Утім 202 інциденти стосувалися підкупу виборців, порушення законодавства членами виборчих комісій – 93, зловживання адміністративними ресурсами – 44, кримінального втручання у виборчий процес (перешкоджання діяльності кандидатів і партій) – 17, порушення прав журналістів та спостерігачів – 7.

 

За результатами опрацювання виявлених інцидентів "Опора" направила 882 звернення до Національної поліції.

 

66% їх (582 випадки) стосувалася агітації без вихідних даних, 22% (196 повідомлених випадків) порушення правил агітації, в тому числі й фінансування не з виборчого фонду, 51 повідомлення щодо розміщення агітації в заборонених місцях, 27 повідомлень щодо розміщення з порушенням правил благоустрою.

 

Крім того, було подано 44 повідомлення про можливе вчинення злочинів: 26 повідомлень про порушення правил фінансування виборчої кампанії, 16 повідомлень про ознаки підкупу виборців, 3 повідомлення щодо розпалювання ворожнечі, 3 випадки, коли дії осіб містили ознаки перешкоджання діяльності офіційного спостерігача.

 

 

За даними "Опори", 93 кандидати у одномандатних виборчих округах вказали про приналежність до організацій, назви яких дублюють назви партій, що беруть участь у виборах, хоча не балотуються від них.

 

"Недобросовісна технологія, як правило, спрямовується проти кандидатів від партії "Слуга народу", меншою мірою – проти партії "Голос", – підсумовують спостерігачі.

 

Крім цього, у  24 округах балотуються кандидати, написання імен, прізвищ чи навіть по батькові яких повністю ідентичні.

 

З початку виборчого процесу, "Опора" виявила 1945 інцидентів із ознаками недотримання закону "Про вибори народних депутатів України" та демократичних стандартів виборів, із них 1 783 – недотримання правил ведення передвиборної агітації.

 

Технологію матеріального стимулювання виборців частіше застосовували самовисуванці в депутати у одномандатних округах.

 

На третьому місці – порушення з боку виборчих комісій, їхніх членів.

 

Помічено 17 випадків серйозного перешкоджання діяльності кандидатів та партій

 

 

Спостерігачі "Опори" не виявили фактів тиску на виборців, але зафіксували збільшення інтенсивності "чорного піару" – зокрема, проти партій "Голос", "Слуга народу", "Опозиційна платформа – За життя" та "Європейська солідарність".

 

Зазначається, що Нацполіція  станом на 18 липня розпочала 273 кримінальні провадження, з яких 111 – тобто 41% – стосуються грошового (62) або непрямого (49) підкупу виборців. 88 проваджень – про перешкоджання виборчому праву громадян шляхом обману.  

 

 

У 40 провадженнях розслідуються випадки розповсюдження неправдивої інформації про партії та кандидатів, у 34 – незаконне використання брендів партій., 14 - реєстрація кандидатів "двійників".

 

Також поліція розслідує випадки пошкодження агітації (39), крадіжка агітаційних матеріалів (11), інші кримінальні дії  (21). Уже закрито 18 проваджень, 6 проваджень об’єднано, розслідування триває щодо 249 кримінальних проваджень, у 5 провадженнях було повідомлено про підозру.

 

Як повідомлялося, 21 травня президент Володимир Зеленський підписав указ "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів". Про це йдеться на сайті глави держави. Президент постановив призначити позачергові вибори до Верховної Ради України на 21 липня 2019 року.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.