НОВИНИ

Підсумки засідання ТКГ у Мінську: повернення Кучми, зняття блокади з ОРДЛО і "режим тиші"

Тиждень.ua розповідає про перехід засідання Тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях.

Україну у Тристоронній контактній групі в Мінську тепер представляє екс-президент Леонід Кучма. Зокрема, рішення про його повернення до ТКГ озвучив чинний президент Володимир Зеленський. Раніше Кучма очолював українську делегацію в Мінську 2 лютого 2015 року, однак пішов з цієї посади на початку жовтня 2017 року.

 

Так, за підсумками засідання 5 червня, Кучма запевнив, що переговори вперше "пройшли конструктивно".  "Всі сторони(Україна, ОБСЄ, Росія, - Ред.) хотіли знайти рішення", - заявив він. За його словами, тон дискусії був "зовсім іншим, ніж це було досі". Крім того, Кучма наголосив на "довірі одне до одного"

 

"Ми приїхали з дорожньою картою від президента України. Меседжі були такі, що глава держави справді хоче, щоб у тому регіоні був мир. На засіданні Тристоронньої контактної групи я висловив ті побажання, які почув від президента. Мені здається, всі почули, що українська сторона і протилежна сторона хочуть вирішувати ці проблеми. Тому була довіра одне до одного", – зауважив він.

 

 

 

Режим тиші у Станиці Луганській 

 

Спецпредставник ОБСЄ в ТКГ Мартін Сайдік оголосив, що розведення сил на ділянці в Станиці Луганській планується почати 10 червня.  

 

"Сторони також висловили намір 10 червня почати розведення сил і засобів на узгодженому ділянці в Станиці Луганській", - зазначив він.

 

Разом з тим, Кучма повідомив, що ТКГ обговорювала проблеми безпеки. Однією з домовленостей стало зазначення механізму запровадження "режиму тиші". 

 

"Це принципово. Бо жодна сторона не хотіла ставити себе в незручне становище, щоб потім відповідати за це. А сьогодні ми перед усім світом повинні показати, що хочемо цього "режиму тиші". Має бути записано, щоб не стріляти у відповідь, а також запроваджена заборона на обстріл громадських об’єктів – шкіл, дитячих садків. До 19 червня група повинна розробити такі пропозиції. Ми маємо 19 числа їх затвердити", - підкреслив Кучма.

 

 

Зняття блокади

 

Водночас Сайдік анонсував, що ТКГ на наступному засіданні обговорить пропозицію Кучми зняти економічну блокаду з окупованих території Донецької та Луганської областей.

 

"Пропозиція надійшла від пана Кучми, і це підтримали учасники з ОРЛО і ОРДО. Це буде на розгляді в економічній підгрупі наступного разу", - розповів він.

 

Своєю чергою, екс-президент України Петро Порошенко  висловив занепокоєння про нібито готовність України в односторонньому порядку скасувати економічну блокаду щодо ОРДЛО. 
 

Колишній глава держави нагадав, що 15 березня 2017 року рішенням РНБО було призупинено економічні зв'язки з окупованими територіями "як реакція на свавільне захоплення  українських державних та приватних підприємств, запровадження рубльової зони та російської податкової системи".

 

"Що ж змінилося з того часу? З боку окупанта - нічогісінько. Виходить українська сторона стає на коліна, про що вже говорив Зеленський? Ми ніколи не заперечували проти відновлення економічних зв'язків, але в чіткій відповідності до національних інтересів України, за умови виконання згаданого рішення РНБО, передусім, встановлення сталого і тривалого режиму припинення вогню, повернення захоплених державних і приватних підприємств їх українським власникам", - написав він.

 

Так, Проршенко виступив з вимогою від Зеленського дати публічну відповідь, на якій підставі він дав такі директиви українській делегації.

 

"Реалізація російського сценарію на Донбасі - це зрада національних інтересів нашої держави і пам`яті про тисячі українських патріотів, які загинули за свободу, суверенітет та територіальну цілісність України! Що далі? Репарації з бюджету України на користь агресора? Автономія з правом вето на суверенні рішення держави, на курс до ЄС та НАТО?", - додав він.

 

Обмін військовополоненими

 

Також на засіданні в Мінську обговорювалися питання обміну військовополоненими.

 

"Я не можу сказати, що завтра ці питання принципово вирішаться. Але чітко знаю, що вони почнуть вирішуватися. Також порушувалося питання наших моряків. Я також переконаний, щоб рух буде у цьому напрямку", - повідомив Кучма.

 

Очільник української делегації запевнив, що питання обміну військовополонених, у тому числі звільнення українських моряків з-під арешту в РФ, "почнуть вирішуватися".

 

"Що стосується обміну військовополонених або незаконно утримуваних - я не можу сказати, що завтра буде принципове рішення, але я чітко знаю, що питання, скільки на скільки і так далі, почнуть вирішуватися", - підкреслив він.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.