НОВИНИ

73% українців схильні до лівої ідеології та авторитаризму - опитування VoxUkraine

Більшість населення схильна вважати, що держава повинна мати сильний вплив і на економіку, і на особисті свободи.

Громадська організація VoxUkraine та Київська школа економіки презентували результати опитування щодо ідеологічних вподобань громадян України, згідно з якими більшість українців дотримуються лівих та авторитарних поглядів щодо впливу держави на економіку та особисті свободи.

 

Респондентам було запропоновано список із 24 тверджень, які необхідно було оцінити за шкалою від 1 (“повністю не погоджуюсь”) до 5 (“повністю погоджуюсь”). Список запитань було складено в результаті аналізу 18 тисяч відповідей на онлайн-тест “Політичний компас”. Запитання стосувалися регулювання державою економіки та громадянських свобод.

 

 

У результаті опитування дослідники з’ясували, що:

 

  • Переважна більшість респондентів опинилась на лівому спектрі політичного компасу, з них більшість – у верхньому квадраті (умовна назва “лівий-авторитарний”, 73.3%);
  • Майже всі респонденти, які назвали себе “правими у політиці”, опинились у лівій частині компасу. 81% з них опинилися в “ліво-авторитарному” квадраті;
  • Більшість респондентів, які не змогли сказати про себе, чи вони ліві, чи праві, також опинились в “ліво-авторитарному” квадраті (76%). Набагато менше (22%) опинились у т.зв. “лівому демократичному” квадраті.

Отже, більшість українців схильні вважати, що держава повинна мати сильний вплив і на економіку, і на особисті свободи. Саме така риторика переважає і в популярних українських політиків (див. дослідження VoxUkraine).

 

Окрім запитань, які мали на меті виміряти ідеологічну позицію та електоральний вибір респондента, в анкету також увійшов широкий спектр інших питань – від участі в Євромайдані до медіаспоживання.

 

Співавтор дослідження Тимофій Брік зауважив: “Результати опитування нас шокували. Запитання стосувалися економічного ринку та особистих свобод - і з’ясувалося, що українці готові заборонити все. Виходить, що freedom is not our religion [свобода не є нашою релігією]. Проте, дослідження дає контекст, чому популістські партії та ідеї є такими популярними».

 

З позитивних моментів, за його словами, є те, що жоден з окреслених дослідниками “квадратів” політичного компасу українців не є монолітним: люди розподіляються за своїми поглядами від дуже радикальних до більш поміркованих. Що добре, бо свідчить про плюралізм думок і перспективу розвитку.


Опитування було проведене серед 1200 респондентів 7-17 березня 2019 року. Статистична похибка вибірки не перевищує 3% при довірчій ймовірності 95%. Результати щодо політичних вподобань на виборах Президента України у першому турі співвідносяться з опитуваннями, проведеними провідними соціологічними компаніями, та офіційними результатами.

 

Нагадаємо, 30 квітня ЦВК оголосила офіційні результати виборів президента України, згідно з якими главою держави було обрано Володимира Зеленського  - за нього проголосували  73,22% виборців.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.