НОВИНИ

Любомир Шавалюк: У перспективі кількох місяців Україна має низку дуже суттєвих ризиків

Імовірність реалізації букета зовнішніх ризиків досить висока, бо всі вони є частиною однієї глобальної тенденції.

 Україна опинилася у вкрай непростій ситуації. З одного боку, майже все в нашій економіці гаразд, з другого боку, у перспективі кількох місяців маємо низку дуже суттєвих ризиків. Про це пише економічний експерт Тижня Любомир Шавалюк.

 

З позитивних моментів, за його словами, є те, що наявні приплив валюти, зміцнення гривні, досить легко виплатили мільярд доларів на погашення зовнішніх облігацій під гарантії США. Гривня прекрасно реагує на результати другого туру виборів, інавгурацію нового президента та повідомлення про розпуск Верховної Ради VIII скликання. Водночас НБУ сигналізує, що готовий перейти до циклу зниження облікової ставки, і вже зробив перший крок кілька тижнів тому. Усе це діє заспокійливо та приваблює іноземців. Вони масово кинулися купувати державні облігації, розраховуючи на їх подорожчання завдяки зниженню ставки. Такі дії підсилили ревальваційну тенденцію гривні, зробили нинішню картинку економіки ще яскравішою.

 

З другого боку, за словами Шавалюка, у перспективі кількох місяців маємо низку дуже суттєвих ризиків.

 

«Імовірність реалізації букета зовнішніх ризиків досить висока, бо всі вони є частиною однієї глобальної тенденції, зумовленої скороченням балансу ФРС, меншою мірою закінченням кількісного пом’якшення ЄЦБ. Якщо монетарна політика ФРС кардинально не зміниться, то всі згадані ризики, найімовірніше, реалізуються. Але це станеться не одночасно, а послідовно, немов ефект доміно. Тоді загрози підсилюватимуть одна одну. Якщо так, то на певному етапі НБУ може вирішити, що далі знижувати облікову ставку передчасно. Тоді іноземні інвестори не тільки перестануть купувати ОВДП, разом із аграріями провокуючи появу дефіциту валюти на міжбанку, а й почнуть продавати вже куплені держоблігації, щоб не втратити від можливого знецінення гривні через погіршення показників платіжного балансу. У такій ситуації зростання курсу долара може бути досить стрімким: не таким, як у 2014–2015-му, але вищим, ніж протягом останніх кількох років відносної курсової стабільності», – пише він.

 

Експерт зауважує, що ця ситуація дуже погано поєднується з показниками виконання бюджету. Поки гривня дорога, бюджетні надходження не вписуватимуться в план. І навіть після того, як вона стане дешевшати, буде потрібен час, щоб долар дійшов до того рівня, за якого плани почнуть виконуватися. Протягом цього часу може виникнути проблема з розміщенням ОВДП, якщо вони втратять привабливість для нерезидентів. Тоді залишки на рахунках уряду почнуть стрімко танути. Потрібно буде або десь брати гроші, або проводити секвестр бюджету, або штучно обмежувати бюджетні виплати, як це було торік. З першими двома опціями, імовірно, виникнуть величезні проблеми, третю можна реалізувати, але з великими, небажаними, негативними побічними наслідками для соціально-економічної ситуації в країні. 

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.