НОВИНИ

Інтернет-ринок може луснути

Активний розвиток мережі Інтернет і значне збільшення інвестицій у ІТ-компанії може призвести до повторення кризи 2000 року. Про це йдеться у статті The Economist, опублікованій в журналі Український тиждень.

Видання відзначає, що через певний час після краху інтернет-компаній 2000 року, зараз Кремнієва долина на підйомі.

Facebook і Twitter не котируються на біржі, але на ринку поза нею їх оцінюють майже в $76 млрд (більше, ніж Boeing чи Ford) та $7,7 млрд відповідно. Microsoft придбав Skype за мало виправдану суму – $8,5 млрд, що вдесятеро більше, ніж торішній обсяг продажів придбаної фірми, та в 400 разів за її операційний прибуток. Минулого тижня LinkedIn, соціальна мережа для фахівців, повідомила, що сподівається бути оціненою в $3,3 млрд під час первинного розміщення акцій (ІРО).

Водночас видання не виключає, що це нова інтернет-бульбашка, яку роздувають багаті «інвестори-янголи», причому деякі з них збили собі статок під час ІРО-буму кінця 1990-х. Наростивши фінансові м’язи, тепер вони борються один з одним за пакети акцій стартапів.

Експерти зазначають, що теперішній бум має ширші горизонти, ніж попередній. За деякими даними, його призвідниками стали російські інвестори. Skype народився в Естонії. Фінська компанія Rovio, яка створила популярну серед користувачів смартфонів гру «Розлючені птахи» (Angry Birds), нещодавно залучила вкладення обсягом у $42 млн. А є ще й Піднебесна. Renren та відеопортал Youku – «китайський YouTube» – нібито пропонують інвесторам шанс заробити на карколомному зростанні економіки КНР і дедалі ширшому впливі інтернету на комерцію та суспільство. Тамтешні онлайнові стартапи нерідко оцінюють у $15–20 млн на перших етапах фінансування – значно вище, ніж компанії такого роду в Штатах.

Водночас, як зазначає видання, деякі ставки, зроблені на стартапи, виправдають себе. Але інвесторам слід із великою обережністю вибирати компанії для фінансових вливань: їм не доводиться розраховувати просто на те, що хтось інший згодом заплатить навіть більше.

Детальніше про фінансовий розвиток інтернет-індустрії читайте у №20 журналу Тиждень.

Довідка: бульбашка доткомів - економічна бульбашка, що існувала в період приблизно з 1995 по 2001 рік. Кульмінація сталася 10 березня 2000 року, коли індекс NASDAQ досяг 5132,52 пункту протягом торгів і впав до 5048,62 при закритті. В результаті багато інтернет-компаній обанкротилися. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.