НОВИНИ

У Житомирській області спостерігачі ОПОРИ зафіксували перші порушення на виборах

Крім того, виявлено низку технічних порушень на виборчих дільницях Київської області.

У Житомирській області в неділю, 31 березня, на дільниці у Коростені комісія дозволила виборцям проголосувати до 8 години ранку. Також спостерігачі громадської  мережі ОПОРА фіксують голосування виборців без паспортів на дільниці у Черняхівському районі. Про це повідомляє прес-служба громадянської мережі.

 

«У місті Коростень (ВО №64) на ДВК №181280 по вул. Київська, 4, комісія дозволи 8 виборцям проголосувати до 8:00. За це проголосували члени комісії на ранковому засіданні. Аргументація - виборці поспішали на електричку. Спостерігач ОПОРИ зробив зауваження членам комісії, однак, його не врахували», – розповів спостерігач ОПОРИ Костянтин Тарасенко.  

 

Водночас у Черняхівському районі люди голосують без паспортів.

 

«У с. Зороків Черняхівський р-н (ВО№ 66, м. Малин) на дільниці №181143 зафіксовані  непоодинокі голосування виборців без паспортів», – зазначив спостерігач ОПОРИ.

 

Зазначається, що відповідно до частини 1  статті 75 Закону України «Про вибори Президента України»: «Голосування проводиться у день виборів та у день повторного голосування з 8 до 20 години. На закордонних виборчих дільницях голосування проводиться за місцевим часом країни, де утворені ці дільниці».

 

"У частині 1 статті 76 Закону зазначено, що при проведенні голосування на виборчій дільниці два члени дільничної виборчої комісії надають виборцю можливість проголосувати: один член дільничної виборчої комісії за умови пред’явлення виборцем одного з документів, зазначених у частині другій статті 2 цього Закону, та наявності виборця у списку виборців на відповідній виборчій дільниці надає виборцю список для підпису. У частині другій статті 2 цього Закону вказано, що документом, який підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України;  військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби та тимчасове посвідчення громадянина України. Лише ці Документи, зазначені у пунктах 1, 7, 8 частини другої цієї статті, є підставою для отримання виборчого бюлетеня і можуть бути використані на звичайних та спеціальних виборчих дільницях", - йдеться у повідомленні.

 

Крім того, станом на 9:00 спостерігачі ОПОРИ фіксують низку технічних порушень на виборчих дільницях Київської області.

 

Зокрема, мова йде про затримку у відкритті дільниць, передчасне відкриття сейфу, недостатню кількість бюлетенів, невідповідність приміщень ДВК технічним вимогам, агітацію біля приміщень ДВК та портрети кандидата  у Президенти у приміщеннях виборчих дільниць.

 

Так, дві дільниці у Київській області не відчинилися вчасно. Дільниця №320347 у Вишгороді (96 ВО) відчинилась о 8:15. Між тим, дільниця №320740 (94 ВО) у селі Германівці відчинилась для  виборців о 8:35. У комісії затримку пояснюють тим, що не встигли вчасно  провести ранкове засідання.

 

Зазначимо, відповідно до ч. 1 ст. 75 ЗУ «Про вибори Президента України», голосування проводиться у день виборів та у день повторного голосування з 8 до 20 години.

 

У Білій Церкві (90 ВО) на ДВК 321097 члени комісії передчасно відчинили сейф та дістали виборчі бюлетені. О 7:10 до початку ранкового засідання спостерігач ОПОРИ, який знаходився на дільниці, помітив, що члени комісії винесли бюлетені. Підійшовши до кімнати із сейфом, він побачив, що пломба не сейфі вже відсутня, а голова комісії зазначила, що її щойно зняли. Спостерігач наголосив, що таким чином комісія порушує процедуру. Відтак, члени ДВК повернули бюлетені до сейфу, дочекались 7:15 , кворуму і розпочали процедуру з початку.

 

"Відповідно до ч. 4 ст. 75 ЗУ «Про вибори Президента України», дільнична виборча комісія не раніш як за сорок п'ять хвилин до початку голосування проводить засідання, на якому відкривається сейф (металева шафа) з виборчими бюлетенями. Голова дільничної виборчої комісії на підставі витягу із протоколу окружної виборчої комісії про передачу виборчих бюлетенів дільничній виборчій комісії або акту, зазначеного у частині десятій статті 73 цього Закону, оголошує кількість виборчих бюлетенів, отриманих дільничною виборчою комісією. Ці відомості секретар комісії заносить до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці", - наголошують спостерігачі.

 

У Фастові (91 ВО)  біля дільниці №321382 спостерігачі ОПОРИ зафіксували передвиборчу агітацію, а саме – плакати Руслана Кошулинського, якими був обклеєний стовп біля школи, де знаходиться дільниця. 

 

Зазначимо, відповідно до ч. 1 ст. 57 ЗУ «Про вибори Президента України», передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів.

 

Крім того, спостерігачі ОПОРИ фіксують невідповідно обладнані виборчі дільниці і недостатню кількість бюлетенів. 

 

На дільниці №320228 у 97-му ВО у Богданівці  Броварського району недостатня кількість кабінок для голосування та виборчих скриньок.  Кількість кабінок на дільниці становить 5, а має бути не менше 6. Стаціонарних виборчих скриньок на дільниці також 5, має бути не менше 6. Переносних виборчих скриньок 3, має бути не менше 2.

 

На дільниці 320945 у селі Велика Вовнянка Таращанського району є лише одна скринька для голосування на 317 виборців. На дільниці 321371 у Славутичі  на виборчій дільниці знаходиться лише одна  маленька скринька.

 

Нестачу бюлетенів фіксують  у Броварах та Броварському районі. На ВД №321247 – 2103 бюлетені та  2134 виборців, на ВД  32125 – бюлетенів 2448, при кількості виборців 2511, на ВД 321230 зареєстрована кількість виборців 1949, а кількість бюлетенів 1866.  В селі Зоря на ВД 320237 –198 бюлетені та 202 виборці.

 

У Вишгороді на ВД 320347 зареєстровано 2447 виборців, а отримали 2415 бюлетенів, у селі Богдани на ВД 320358 174 бюлетені на 183 виборців. На ВД 320489 у селі Олива не вистачає два бюлетені, а на ВД 320511 у селі Зимовище не вистачає три. Також не вистачає 6 бюлетенів на ВД 320228 у 97 ВО у Богданівці  Броварського району. На два бюлетені менше, ніж виборців у Василькові на ВД 321281. Менша кількість бюлетенів зафіксована і в селах Войтове і Мирне 98 ВО.

 

"Відповідно до ч. 3 ст. 74 ЗУ «Про вибори Президента України», Приміщення для голосування повинно бути обладнане достатньою кількістю кабін (кімнат) для таємного голосування. Для малих виборчих дільниць кількість таких кабін (кімнат) повинна бути не менше двох, для середніх - не менше чотирьох, для великих - не менше шести, а відповідно до ч. 4 ст. 74 Закону, мала виборча дільниця повинна мати не менше двох великих та двох малих виборчих скриньок, середня - не менше трьох великих і двох малих скриньок, велика - не менше чотирьох великих і трьох малих скриньок", - йдеться у повідомленні.

 

До того ж, Закон визначає, що кількість виборців на малій виборчій дільниці –  до 500 осіб,  середня – від 500 до 1500 виборців, а  велика – понад 1500 виборців.

 

Нагадаємо, 31 березня відбуваються чергові вибори президента України. Зокрема, голосування триватиме з 8 до 20 години. Водночас голосування на закордонних виборчих дільницях проводитиметься за місцевим часом країни.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.