НОВИНИ

Потепління в Арктиці підштовхнуло світ до боротьби за ресурси

Глобальне потепління та танення льоду в Арктиці відкриває нові можливості для боротьби за ресурси, пише The Washington Post.

Нещодавно в пресі з’явилася інформація про швидкі темпи танення льоду в Арктиці, збільшення озонового шару та глобальну зміну клімату. Водночас із таненням снігу доступними до видобутку та використання стали ті поклади нафти, гідро-карбону та інших ресурсів, до яких через товстий шар криги раніше доступ був закритий.

Арктика стала тепер ареною політичного змагання та боротьби за природні ресурси. Протягом кількох останніх місяців нафтопереробні компанії почали переговори щодо отримання прав на проведення розвідувальних робіт в районі Бафінової затоки – багатий на гідро-карбон регіон на західному узбережжі Гренландії, який раніше був недоступний.

Американські та канадські дипломати відновили переговори про права на морський шлях через Канадську Арктику, що дозволить скоротити час доставки вантажів та витрати на танкери. На порядок денний виставлено також питання права власності на Північний Полюс. Так, Росія і Данія відновили змагання за можливість використовувати всі наявні там ресурси: від риби до родовищ природного газу.

За припущенням експертів поклади нафти та газу в Арктиці складають близько 25 % світових запасів цих корисних копалин.

На цьогорічній зустрічі міністрів Арктичних країн представник США Гіларі Клінтон заявила:

«Виклики в регіоні є не лише екологічними. Танення снігу відкриває також нові можливості для розвитку рибальства, туризму, судноплавства та добування нових запасів газу та нафти. Необхідно розробити стратегію розумного використання доступних ресурсів так, щоб не зашкодити екосистемі регіону та не погіршити ситуацію в Арктиці».

Вісім міністрів Арктичних країн проголосували за створення тимчасового секретаріату, який буде розташований в м. Тронсо, Норвегія, та займатиметься моніторингом та контролем за регіоном, а також вирішенням проблем у регіоні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.