НОВИНИ

Гепатит, набряки, біль в очах. Що відомо про стан здоров'я захоплених Росією українських моряків

На сьогодні найбільше занепокоєння викликає стан здоров’я поранених моряків: Андрія Ейдера, Андрія Артеменка та Василя Сороки.

Прикордонні кораблі Російської Федерації 25 листопада 2018 року поблизу Керченської протоки вчинили провокації щодо корабельної групи Військово-морських сил ЗС України, яка здійснювала плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря у складі малого броньованого артилерійського катера “Бердянськ”, “Нікополь” і рейдового буксира “Яни Капу”. Зокрема, росіяни відкрили вогонь по трьом українським кораблям, на яких перебували 24 моряки. У результаті атаки, за офіційними даними, отримали поранення троє українців, а судна були захоплені.

 

Усіх 24 українських моряків заарештували в окупованому Криму упродовж 27-28 листопада 2018 року. Наприкінці грудня усі вони визнали себе військовополоненими. 15-16 січня Лефортовський районний суд Москви продовжив термін тримання всім військовополоненим українцям до 24 квітня. Спершу усіх моряків тримали в «Матросской тишине», але 28 січня стало відомо що трьох поранених – Андрія Ейдера, Андрія Артеменка та Василя Сороку – перевели до СІЗО Лефортово.

 

Одразу після російської агресії в Азовському морі проти кораблів ЗСУ почали надходити дані про проблеми зі здоров’ям захоплених українців. Тиждень.ua вирішив зібрати усю доступну інформацію про те, як почуваються військовополонені українські моряки в російських тюрмах.

 

На сьогодні найбільше занепокоєння викликає стан здоров’я поранених моряків: Андрія Ейдера, Андрія Артеменка та Василя Сороки.

 

Андрій Ейдер – матрос малого броньованого артилерійського катера ВМС України «Бердянськ», наймолодший серед українських військовополонених моряків. Після захоплення українських суден і поранення його прооперували у лікарні окупованої Керчі.

 

 

2 лютого адвокат Микола Полозов з посиланням на інформацію захисниці Ейдера Олександри Маркової повідомив, що у російській в’язниці моряка могли заразити гепатитом B і C. 4 лютого, за словами адвоката, в Ейдера повторно взяли аналіз крові для підтвердження діагнозу.

 

5 лютого уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова заявила, що в результаті обстеження в Ейдера підтверджено наявність у нього гепатиту B. Омбудсмен припустила, що зараження українця на гепатит могло виникнути через оперативне втручання у зв'язку з його пораненням.

 

Андрій Артеменко служив старшим матросом на захопленому МБАК «Бердянськ». Після поранення його прооперували в Керчі. 6 лютого його адвокат Марія Куракіна проінформувала, що у 24-річного моряка зберігається біль в очах, які серйозно постраждали унаслідок поранення, а також наявна припухлість зап'ястя.

 

 

"В Артеменка зберігається біль в очах, особливо вранці, вночі турбують, потрібне проведення обстежень, різних тестів, при осколковому пораненні серйозно постраждали очі. Реабілітацію не проводили, комплекс фізичних вправ для відновлення функцій пораненої руки не призначений і нічого не роз'яснено стосовно цього. Поранена рука - припухлість зап'ястя зберігається. З цього приводу і загрудного болю також потрібна консультація хірурга та інших профільних фахівців і подальше лікування", - зазначила Куракіна.

 

Василь Сорока - третій поранений матрос з катера «Бердянськ». 22 січня  уповноважений з прав людини в Москві Тетяна Потяєва заявила, що у військовополоненого, в якого було важке поранення в руку, рана затягнулася, гіпс знято, проте залишається набряклість руки.

 

 

Уповноважена ВР з прав людини Людмила Денісова 25 січня заявила, що головний лікар медичного блоку СІЗО «Матросская тишина» повідомив, що стан здоров’я Сороки задовільний. Його обстеження проводилося невропатологом і за словами лікарів рука хлопця набрякла начебто через користування еспандером.

 

4 лютого Сороку відвідали українські консули. За словами заступника начальника Управління консульського забезпечення Департаменту консульської служби МЗС України Олександра Хом'яка, український моряк скарг не висловлював, стан його здоров'я покращується.

 

Володимир Терещенко, Віктор Беспальченко, В’ячеслав Зінченко

 

1 лютого надійшла інформація про погіршення стану здоров’я трьох українців: старшого матроса з буксира «Яни Капу» Володимира Терещенка, моряка з “Яни Капу” Віктора Беспальченка та старшого матроса з команди бронекатера "Нікополь" В’ячеслава Зінченка.

 

Про це повідомила омбудсмен Денісова. У своєму листі вона звернула увагу російського Омбудсмана Татьяни Москалькової на необхідність медичного обстеження та подальшого лікування цих моряків.

 

5 грудня вона підтвердила тривожні звістки щодо Терещенка, Безпальченка, Зінченка, але жодної додаткової інформації не надала.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.