НОВИНИ

Едвард Лукас: Легковажне скасування ДРСМД може ознаменувати нову тристоронню гонку озброєнь

Останнім бастіоном колишнього контролю над озброєннями лишається договір New Start, дія якого завершується 2021 року. Адміністрація Трампа не виявляє бажання його продовжувати.

Легковажне скасування Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності (ДРСМД) може ознаменувати нову тристоронню гонку озброєнь, у якій США, Росія та Китай змагатимуться вже з міжконтинентальними балістичними ракетами. Про це на сторінках Тижня пише Едвард Лукас, старший віце-президент Центру аналізу європейської політики (СЕРА, Варшава й Вашингтон).

 

За його словами, останнім бастіоном колишнього контролю над озброєннями лишається договір New Start, дія якого завершується 2021 року. Адміністрація Трампа не виявляє бажання його продовжувати. Проте за химерною логікою ядерного стримування перевага однієї сторони збільшує ймовірність війни, а не зменшує. Слабші країни починають хвилюватися, що можуть стати жертвами загрозливого «першого удару», зростає небезпека апокаліптичної війни, спричиненої випадковістю або непорозумінням.

 

«Ми ледве вбереглися від ядерного жахіття під час холодної війни. Навряд чи нам так само пощастить наступного разу», – зауважив Лукас.

 

За його словами, загроза радше налякає європейців, ніж загартує. У Європі громадськість переважно налаштована проти ядерної зброї та американців. Будь-яка спроба США розташувати нові ядерні ракети для протидії російським призведе до того, що знову почнуться суперечки й розбрат, як у 1980-х.

 

«Сполучені Штати ще більше зневажатимуть Європу за так звану peacenikery, пацифістську паніку. Зростатиме й недовіра європейців до бездумного американського мілітаризму. Збільшуватиметься розрив між схильною до самоомани «старою Європою» та знервованими прифронтовими державами на Сході. Що як Польща скаже, що хоче американську ядерну зброю на своїй території, а Німеччина заперечуватиме?», – прогнозує експерт.

 

Лукас наголосив, що можна уникнути цього виснажливого конфлікту.

 

«Нові ракети Росії не конче мають змінити військовий баланс у Європі. Найкращі сенсорні технології та засоби спостереження свідчать про те, що Росії до нас далеко. Ми можемо скористатися перевагою НАТО в повітрі й на морі, а не змагатися з росіянами за кількістю наземних ракет. Справжньою перевагою РФ є невійськовий арсенал: кібератаки, дезінформація, брудні гроші, купівля впливу, застосування експорту енергоресурсів як важеля впливу, підривна діяльність. Суперечки про ядерну зброю загрожують нашій безпеці більше, ніж сама зброя», – наголосив він.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.