НОВИНИ

Світовий тероризм мігрує на територію колишнього СРСР

Міжнародний тероризм переорієнтовується на країни Центральної Азії. Активізація бойовиків спостерігається у Таджикистані, Узбекистані та південних районах Киргизії.

Після вбивства бен Ладена міжнародний тероризм переорієнтується на інші регіони. Зокрема,після подійу Нігерії та Судані, увага терористичних організацій вже прикута до Північної Африки. Частково увага терористів буде зосереджена на Близькому Сході, в залежності від розвитку ситуації у Сирії та Лівані.

Але значно перспективнішою для згаданих угруповань видається Центральна Азія, враховуючи її стратегічну важливість у геополітичному сенсі та як джерела не лише енергоресурсів, а й інших корисних копалин.

Уже помічено активізацію бойовиків у Таджикистані та Узбекистані, а також у південних районах Киргизії.

Тероризм – це не так вибухи і бойові зіткнення. Це насамперед ідеологія. І якщо для неї є поживний ґрунт, як, наприклад, на Близькому Сході, то терористам там роздолля.

Саме з огляду на ці обставини три названі держави Центральної Азії і становлять вельми спокусливу ціль. До того ж є ще одна об’єктивна обставина – рельєф. У гірських районах Паміру й Бадахшану навіть радянській владі не вдалося встановити цілковитий контроль, і вони залишалися пристанищем «басмачів». Тим більше це неможливо зробити в нинішніх умовах. Вельми жорсткий режим президента Іслама Карімова не може ліквідувати бази Ісламської партії Узбекистану, про що свідчать події в Андижані та інших містах. Ще складніша ситуація в Таджикистані, де вже давно наростає гостре невдоволення режимом президента Рахмона.

І якщо в Європі найчастіше мова йде саме про терористичну діяльність, бомби та вбивства простих громадян, то в Центральній Азії ми можемо натрапити на новий вид тероризму. Тут характерною рисою є організація відносно масштабних зіткнень зі спецслужбами аж до захоплення населених пунктів.

Детальніше читайте в журналі «Український тиждень» №19