НОВИНИ

Президенти Косово і Сербії обмінялись звинуваченнями в ООН через косовську армію

Президент Косова Хашим Тачі відповів, що його країна є суверенною державою і має абсолютне право формувати власну армію.

Президенти Сербії і Косова обмінялися звинуваченнями у понеділок, 17 грудня, на засіданні Раді Безпеки ООН через рішення Приштини перетворити свої Сили безпеки чисельністю у чотири тисячі осіб у регулярну армію. Про це повідомляє Associated Press.

 

Водночас обидві сторони висловили свою готовність до діалогу.

 

Зокрема, президент Сербії Александар Вучич звинуватив Косово у порушенні резолюції ООН 1999 року. Він вимагав дізнатись, який документ дає Косову так зване "суверенне право" на формування своїх власних збройних сил. "Де це написано? Я можу сказати вам заздалегідь: ніде", - заявив сербський лідер.

 

Своєю чегорю, президент Косова Хашим Тачі відповів, що його країна є суверенною державою і має абсолютне право формувати  власну армію. "Якщо Косово і помилилось, то тільки у тому, що п'ять років чекало на створення армії. Ми запізнилися із рішенням, тому що чекали доброї волі від тих, хто ніколи її не виявляв щодо Косова", - заявив Тачі.

 

Наголошується, що перед засіданням Ради безпеки ООН вісім європейських країн виступили зі спільною заявою на підтримку суверенного права Косова поступово перетворювати Сили безпеки в армію. Вони заявили, що це повинно бути "прозорим та всеохоплючим процесом" і включати всі спільноти країни.

 

Так, вісім країн - Бельгія, Франція, Німеччина, Італія, Нідерланди, Польща, Швеція та Велика Британія - також закликали Косово та Сербію доосягти угоди про нормалізацію відносин.

 

Раніше генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс розкритикував рішення парламенту Косова про створення національної армії. Після зміну мандату НАТО тепер доведеться переглянути рівень взаємодії  з силами безпеки Косово.

 

Нагадаємо, 14 грудня парламент Косова проголосував за створення національної армії.  Так, за створення армії проголосували 107 депутатів. Жоден депутат не виступив проти. Спочатку парамент прийняв законопроект про Міністерство оборони. Згодом депутати проголосували за законопроект щодо трансформації Сил безпеки в армію. 

 

Також під час міністерської зустрічі НАТО у Брюсселі  Столтенберг висловив занепокоєння з приводу планів створення власної армії Косово.  "Ми обговорили намір Косова просуватися у перетворенні сил безпеки Косово на армію. Такий крок є несвоєчасним. Він суперечить порадам багатьох союзників НАТО. І він може мати серйозні наслідки для майбутньої євроатлантичної інтеграції Косово", - сказав генсек.

 

Як повідомлялося, Генасамблея Інтерполу не підтримала заявку Косова про набуття членства в міжнародній організації.

 

13 вересня Європарламент  схвалив рішення щодо початку переговорів із Єврорадою про скасування для Косово візових вимог.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.