НОВИНИ

Генасамблея ООН ухвалила резолюцію щодо мілітаризації Росією Криму, Чорного й Азовського морів

У резолюції висловлюється наполегливий заклик до РФ вивести її військові сили з Криму та припинити окупацію українських територій, а також заклик припинити переслідувати комерційні судна й обмежувати міжнародне судноплавство.

Генеральна асамблея Організації Об'єднаних Націй у понеділок, 17 грудня, ухвалила резолюцію щодо проблеми мілітаризації Автономної Республіки Крим та м. Севастополь, а також частин Чорного та Азовського морів.

 

"За" проголосувало 66 країн, "проти" проголосувало 19 країн, "утрималося" - 72. Для підтримки цієї резолюції вимагалося не менше двох третин голосів країн-членів ООН.

 

У резолюції висловлюється наполегливий заклик до Російської Федерації вивести її військові сили з Криму та припинити окупацію українських територій.


Також у резолюції висловлено заклик до Росії припинити переслідувати комерційні судна, а також обмежувати міжнародне судноплавство у Чорному й Азовському морях.

 

Як повідомляє Постійне представництво України при ООН, в ухваленій резолюції наголошується, що "присутність російських військ у Криму суперечить національному суверенітету, політичній незалежності та територіальній цілісності України та підриває безпеку і стабільність сусідніх держав та регіону Європи".

 

Також висловлюється серйозна стурбованість щодо прогресуючої мілітаризації Криму Російською Федерацією як державою-окупантом.


В тексті документу висловлюється стурбованість у зв'язку із "триваючими діями РФ в частинах Чорного моря навколо Криму та в Азовському морі, включаючи їхню мілітаризацію, що створює додаткові загрози для України та підриває стабільність більш ширшого регіону".

 

Водночас, висловлюється "найсерйозніша стурбованість щодо небезпечного загострення напруженості та невиправданого застосування сили Російською Федерацією проти України, в тому числі проти трьох суден Збройних сил України 25 листопада 2018 року в Чорному морі", міститься заклик до РФ "безумовно та негайно звільнити кораблі, зніекіпажі та техніку".

 

Разом з тим, засуджується будівництво і відкриття РФ мосту через Керченську протоку і засуджується зростаюча військова присутність РФ в Чорному та Азовському морях.


Заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця під час свого виступу заявив, що цей проект резолюції спільно представили на розгляд Генасамблеї ООН співавтори резолюції, і зокрема такі країни як Україна, Австрія, Болгарія, Канада, Хорватія, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Грузія, Німеччина, Ісландія, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Чорногорія, Нідерланди, Польща, Португалія, Молдова, Румунія, Словенія, Швеція, Туреччина, Велика Британія та США.

 

Також пізніше до цих країн приєдналися Бельгія, Греція, Угорщина, Ліхтенштейн, Македонія, Мальта, Нова Зеландія, Словаччина та Іспанія.

 

При цьому представники Ірану та Сирії пропонували внести зміни у текст резолюції на підтримку російських інтересів, але ці пропозиції не отримали необхідної підтримки. Проти цих пропозицій проголосувало 64 країни, їх підтримали 25 країн, і 60 утрималися.

 

Нагадаємо, 6 грудня постійний представник України в Організації Об'єднаних Націй Володимир Єльченко заявив, що Росія тисне на дипломатів країн Африки в організації, аби зірвати голосування за резолюцію про мілітаризацію Криму.

 

Як повідомлялося, на початку грудня представники низки країн-членів ООН закликали Росію негайно звільнити захоплених поблизу Керченської протоки українських моряків і повернути затримані кораблі без будь-яких додаткових умов. 

 

25 листопада прикордонні кораблі РФ здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України. Так, кораблі ВМС України у складі двох малих броньованих артилерійських катерів та рейдового буксиру здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря. Російський прикордонний корабель "Дон" здійснив таран українського рейдового буксира, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик. Згодом російські кораблі відкрили вогонь по корабельній групі Військово-морських сил ЗС України під час виходу з Керченської протоки, внаслідок чого є поранений.

 

Крім того, у ВМС ЗС України повідомили, що за оперативною інформацією малі броньовані артилерійські катери “Бердянськ”, “Нікополь” вражені вогнем противника та втратили хід. Рейдовий буксир “Яни Капу” також примушений до зупинки. Кораблі та екіпаж (24 українських моряки) були захоплені спецназом РФ.

 

27-28 березня в окупованому Криму заарештували всіх 24 українських моряків. Київський районний "суд" окупованого Сімферополя заарештував Володимира Варемеза, Сергія Цибізова, Андрія Оприска, Віктора Беспальченка, Володимира Терещенка, Романа Мокряка, Михайла Власюка, Сергія Попова, Юрія Будзила, Владислава Костишина, Богдана Головаша, Сергія Чуліба, Андрія Драча, Володимира Лісового, Андрія Шевченка, В'ячеслава Зінченка, Юрія Без'язичного, Євгена Семідоцького, Богдана Небилицю, Олега Мельничука та Дениса Гриценка. Своєю чергою, у Керчі також до 25 січня 2019 року були заарештовані поранені Андрій Артеменко, Андрій Ейдер і Василь Сорока.