НОВИНИ

  ▪   Христина Вовчук

Brexit-катастрофа. Чому Мей відклала голосування за угоду про вихід Британії з ЄС

Тиждень.ua розповідає про причини перенесення британським прем'єром голосування щодо угоди з Євросоюзом про Brexit.

Довгоочікуване голосування у британському парламенті щодо угоди з Євросоюзом про Brexit, яке було заплановане на 11 грудня, так і не відбулося. Зокрема, прем'єр-міністр країни Тереза Мей відклала голосування, заявивши, що має бути вирішене питання ірландської кордону. "Якби ми провели голосування завтра, то ця угода була б відхилена зі значною перевагою", - наголосила вона. Водночас цією заявою глава британського уряду викликала сміх деяких членів парламенту, а на перших шпальтах британських та світових ЗМІ з'явилися заголовки про "останній шанс " та "відчайдушність" Мей. Своєю чергою, в офісі прем'єра згодом запевнили, що уряд запропонує проголосувати за угоду до 21 січня.

 

Серед іншого, Суд ЄС напередодні вирішив, що Британія може скасувати Brexit в односторонньому порядку, відкликавши застосування статті 50 Договору про ЄС. Ця можливість продовжує існувати доти, доки формально не буде укладено угоду про вихід. Однак Лондон вважає дане питання "гіпотетичним та лише теоретичним".

 

 

Тиждень.ua розповідає про причини перенесення британським прем'єром голосування щодо угоди з ЄС про Brexit.

 

 

Шанс на відмову

 

Нещодавно Суд ЄС вирішив, що Британія може скасувати Brexit в односторонньому порядку, відкликавши застосування статті 50 Договору про ЄС. Раніше юристи ЄС наполягали, що Лондон потребує голосування держав-членів ЄС для того, щоб відмовитися від Brexit.

 

Так, суд постановив, що коли держава-член повідомляє Європейську Раду про свій намір вийти з ЄС, ця країна-член має право відкликати це повідомлення в односторонньому порядку.  Однак така можливість існує доти, доки угода про вихід, укладена між ЄС та цією державою-членом, не набере чинності, або, якщо така угода не буде укладена протягом двох років з дати повідомлення про намір вийти з ЄС, і не сплив термін будь-якого можливого продовження.

 
"Відкликання повинно бути вирішене за демократичним процесом відповідно до національних конституційних вимог. Це однозначне та безумовне рішення повинно бути надіслано у письмовій формі до Європейської Ради. Таке відкликання підтверджує членство в ЄС відповідної держави на умовах, які не змінюються щодо її статусу держави-члена та призводять до завершення процедури виходу", - зазначається у рішенні суду.
 

 

Турне Європою

 

Після скандального оголошення про перенесення голосування британська прем'єрка відправилась у "турне", аби обговорити з європейськими лідерами можливість переглянути питання кордону Північної Ірландії в угоді про Brexit. Мова йде про так звану "захисну угоду", а саме про  Протокол Північної Ірландії щодо збережння прозорого кордону. Зокрема, ця угода передбачає збереження в Північній Ірландії правил ЄС для уникнення перевірок на кордоні.

 

Однак європейські очільники одноголосно відмовили Мей у перегляді угоди. "Ми не будемо переглядати угоду, у тому числі і захисну угоду, але ми готові обговорити, як полегшити ратифікацію у Великій Британії. Час спливає, тому ми також обговоримо нашу готовність до сценарію без угоди", - заявив президент Європейської Ради Дональд Туск.

 

Крім того, відмову від перегляду угоди підтвердив президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер. "Угода, якої ми досягли, є найкращою можливістю - це єдина можлива угода. Таким чином, немає місця для перегляду. Але є місця, щоб надати додаткові роз'яснення", - наголосив він. Також німецька канцлерка Ангела Меркель заявила, що подальших переговорів щодо Brexit не буде.

 

 

Реакція світу

 

Зокрема, світові ЗМІ не були доброзичливими до Мей, після того, як вона відклала важливе голосування.

 

"Це як довга, повільна агонія", - написала лондонський кореспондент Libération Соня Дельселле-Столпер. "Ви знаєте, що кінець близько, ви очікуєте найгіршого, потім з'являється маленький спалах світла - перед ще одним колапсом. І це завжди закінчується погано ", - написала вона. Зазначається, що Мей втратила останню ставку, не вдаючись до переконання парламенту проголосувати за угоду, закладену майже два тижні тому. "Замість того, щоб страждати від приниження, вона призупинила голосування", - йдеться у публікації.

 

У нідерландській газеті De Volkskrant розмірковують, чи зможе Мей залишатися на посаді прем'єра доти, доки Палата громад мала б провести голосування щодо угоди. "Мей відклала голосування на необмежений термін, щоб позбавити себе принизливих втрат", - йдеться у матеріалі.

 

Своєю чергою, Карстен Волкер з німецького видання Handelsblatt висловив захоплення "невичерпною здатністю до страждання та унікальною витривалостю" Мей. На його думку, неприйняття парламентом угоди не лише демонструє повне безсилля прем'єр-міністра, але й підкреслює, наскільки Мей "підживлює ілюзії лідерів Brexit". Автор вважає, що її спроба шукати поступки від ЄС приречена, тому що вона "не дасть Мей того, чим вона хоче задовольнити своїх критиків". Водночас для Британії це не добре виглядає: прем'єр-міністр "не може бути чесним навіть на цьому пізньому етапі", і надто багато депутатів "продовжують наполягати на тому, щоб їхні повні вимоги були виконані, замість того, щоб прийняти потрібний компроміс".

 

Американський інформресурс Vox відзначає, що Мей зупиняє голосування, щоб уникнути поразки, при цьому кидаючи британську політику в хаос. Рішення глави британського уряду відкласти голосування додає ще більшу невпевненість у майбутнє Brexit. Термін Brexit - 29 березня 2019 року, і чим ближче Британія досягає цієї дати без укладання угоди, тим більша ймовірність того, що вихід з ЄС відбудеться без угоди, тобто без будь-яких планів на випадок надзвичайних ситуацій. У матералі йдеться, що Мей як і раніше підтвердила свою позицію, що інші варіанти, такі як другий референдум, ще більше розділять країну. Водночас прихильники другого референдуму вважають, що достатня кількість виборців буде свідком невдачі Brexit. Їх справа була підкріплена рішенням Суду ЄС, згідно з яким Британія може в односторонньому порядку скасувати статтю 50 Договору про ЄС.

 

Якщо Мей оголосить голосування у січні або пізніше, це обмежить час, коли парламент зможе навіть запропонувати або запровадити резервний план. Це знову підвищує привабливість Brexit без угоди, що було б погано для ЄС, але потенційно катастрофічним для британців. Урезультаті, коли парламент сам себе розриває, громадськість марширує на вулицях як за, так і проти Brexit, британський фунт падає. 

 

У редакційній статті американського видання The New York Times зауважується, що єдине, що ясно про Brexit це те, що буде ще більше плутанини. Затримавши голосування парламенту у вівторок Мей купила деякий час. Так, очільниця сподівається, що зможе "витиснути" певні поступки на зустрічі на вищому рівні ЄС, що може заспокоїти деяких членів парламенту щодо найбільш суперечливої проблеми - кордон між Ірландією та Північною Ірландією. Відновлення переговорів також може відкрити двері для більшої вимоги ЄС, як прагнення Франції отримати доступ до британських риболовних вод або претензії Іспанії щодо Гібралтару. І політичні акули в домашніх умовах, від Джеремі Корбіна до Боріса Джонсона, швидко сприймають слабкість Мей.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.