НОВИНИ

ВР ухвалила закон, що розширює зону українського контролю в Чорному морі

Україна на цій території здійснюватиме контроль, необхідний для запобігання порушенню митного, фіскального, міграційного та санітарного законодавства.

Верховна Рада України у четвер, 6 грудня, ухвалила законопроект №8361 про прилеглу зону України, який фактично збільшить територію контролю в Чорному морі. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.

 

Відповідний законопроек у другому читанні та в цілому підтримали 244 народні депутати.

 

Згідно з документом, прилеглою зоною України стане пояс відкритого моря, який прилягає до територіального моря України, і зовнішня межа якого розташована на відстані не більше ніж 24 морські милі (їх відраховують від тих самих вихідних ліній, що і ширину територіального моря України). Як відомо, територіальні води України становлять 12 миль. Україна на цій території здійснюватиме контроль, необхідний для запобігання порушенню митного, фіскального, міграційного та санітарного законодавства України.

 

Зазначається, що компетентні державні органи України матимуть право на прилеглій території зупиняти, оглядати, затримувати та заарештовувати судна і членів екіпажів, за винятком військових кораблів та інших державних суден, які використовуються з некомерційною метою.

 

Як зазначається в преамбулі, цей закон відповідає положенням Конвенції ООН з морського права 1982 року. Закон набуде чинності наступного дня після публікації.

 

Нагадаємо, 25 листопада прикордонні кораблі РФ здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України. Так, кораблі ВМС України у складі двох малих броньованих артилерійських катерів та рейдового буксиру здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря. Російський прикордонний корабель "Дон" здійснив таран українського рейдового буксира, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик. Згодом російські кораблі відкрили вогонь по корабельній групі Військово-морських сил ЗС України під час виходу з Керченської протоки, внаслідок чого є поранений. 

 

Крім того, у ВМС ЗС України повідомили, що за оперативною інформацією малі броньовані артилерійські катери “Бердянськ”, “Нікополь” вражені вогнем противника та втратили хід. Рейдовий буксир “Яни Капу” також примушений до зупинки. Кораблі та екіпаж (24 українських моряки) були захоплені спецназом РФ. 

 

27-28 березня в окупованому Криму заарештували всіх 24 українських моряків. Київський районний "суд" окупованого Сімферополя заарештував Володимира Варемеза, Сергія Цибізова, Андрія Оприска, Віктора Беспальченка, Володимира Терещенка, Романа Мокряка, Михайла Власюка, Сергія Попова, Юрія Будзила, Владислава Костишина, Богдана Головаша, Сергія Чуліба, Андрія Драча, Володимира Лісового, Андрія Шевченка, В'ячеслава Зінченка, Юрія Без'язичного, Євгена Семідоцького, Богдана Небилицю, Олега Мельничука та Дениса Гриценка. Своєю чергою, у Керчі також до 25 січня 2019 року були заарештовані поранені Андрій Артеменко, Андрій Ейдер і Василь Сорока.

 

29 листопада заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз заявив, що українських моряків, захоплених Росією в Керченській протоці, почали вивозити із СІЗО в окупованому Сімферополі. 30 листопада заступник Громадської спостережної комісії Москви Єва Меркачева повідомила, що більшість українських моряків, заарештованих у Криму після інциденту в Керченській протоці, перебувають під вартою у ізоляторі "Лефортово", що у Москві. 

 

Також 27 листопада  слідчі Служби безпеки України в Одеський області та прокурори Військової прокуратури Південного регіону України оголосили підозру вісьмом військовим Прикордонної служби ФСБ та Збройних сил РФ, їм інкримінують ведення агресивної війни, замах на умисне вбивство.

За її словами, ухвалення цього закону дасть змогу кораблям морської охорони та Військово-морських сил перевіряти підозрілі судна не в межах 12-мильної зони, як нині, а за 24 милі від берегової лінії.