НОВИНИ

Климпуш-Цинцадзе заявила, що звільнення українських моряків було ключовою темою на переговорах у ЄС

Україна також представила європейським партнерам власне бачення, якими можуть бути ефективні засоби впливу на РФ.

Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе повідомила, що під час переговорів з представниками Європейської комісії однією з головних тем було звільнення з полону РФ українських військових моряків, які були захоплені російськими військовими в Азовському морі. Про це вона заявила за підсумками робочого візиту до Брюсселя.

 

"Безумовно, це одне з тих питань, яке ми обговорювали дуже чітко. Йдеться про те, в який спосіб вимагати від Російської Федерації повернення наших моряків, поводження з ними як з військовополоненими відповідно до Женевських конвенцій. Ми розглядаємо різні варіанти. Я мала також зустрічі з представниками Європейського парламенту з різних партій і груп, ми говорили, як допомогти цьому процесу з політичної точки зору", – наголосила Климпуш-Цинцадзе.

 

Водночас вона зазначила, що зустрічалася із представниками всіх 28 країн-членів Європейського Союзу, а також інших країн-партнерів, під час якої проінформувала про розвиток ситуації у Керченській протоці 25 листопада, про прийняті Україною рішення та її очікування від європейських партнерів.

 

"Ця тема також буде обговорюватися під час зустрічі Ради міністрів ЄС із закордонних справ, яка відбудеться наступного тижня і на яку запрошений наш міністр (Павло) Клімкін, а також, імовірно, під час Європейської Ради 13-14 грудня цього року", – заявила віце-прем'єр-міністр.

 

За її словами, Україна представила на розгляд європейських партнерів власне бачення, якими можуть бути ефективні засоби впливу на РФ, що могли б стати адекватною відповіддю на військову агресію Росії проти українських кораблів і їх екіпажів у районі Керченської протоки.

 

"Такі заходи можуть стосуватися як окремих портів або компаній, так і окремих осіб, які були пов’язані з прийняттям рішення про напад на українські кораблі. Відповідно, вони мають також стосуватися й тих, хто весь цей час ускладнює для нас можливості користування вільною навігацією на морі, що є повністю заборонено міжнародним правом", – резюмувала Климпуш-Цинцадзе.

 

Нагадаємо, 25 листопада прикордонні кораблі РФ здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України. Так, кораблі ВМС України у складі двох малих броньованих артилерійських катерів та рейдового буксиру здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря. Російський прикордонний корабель "Дон" здійснив таран українського рейдового буксира, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик. Згодом російські кораблі відкрили вогонь по корабельній групі Військово-морських сил ЗС України під час виходу з Керченської протоки, внаслідок чого є поранений. 

 

Крім того, у ВМС ЗС України повідомили, що за оперативною інформацією малі броньовані артилерійські катери “Бердянськ”, “Нікополь” вражені вогнем противника та втратили хід. Рейдовий буксир “Яни Капу” також примушений до зупинки. Кораблі та екіпаж (24 українських моряки) були захоплені спецназом РФ. 

 

27-28 березня в окупованому Криму заарештували всіх 24 українських моряків. Київський районний "суд" окупованого Сімферополя заарештував Володимира Варемеза, Сергія Цибізова, Андрія Оприска, Віктора Беспальченка, Володимира Терещенка, Романа Мокряка, Михайла Власюка, Сергія Попова, Юрія Будзила, Владислава Костишина, Богдана Головаша, Сергія Чуліба, Андрія Драча, Володимира Лісового, Андрія Шевченка, В'ячеслава Зінченка, Юрія Без'язичного, Євгена Семідоцького, Богдана Небилицю, Олега Мельничука та Дениса Гриценка. Своєю чергою, у Керчі також до 25 січня 2019 року були заарештовані поранені Андрій Артеменко, Андрій Ейдер і Василь Сорока.

 

29 листопада заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз заявив, що українських моряків, захоплених Росією в Керченській протоці, почали вивозити із СІЗО в окупованому Сімферополі. 30 листопада заступник Громадської спостережної комісії Москви Єва Меркачева повідомила, що більшість українських моряків, заарештованих у Криму після інциденту в Керченській протоці, перебувають під вартою у ізоляторі "Лефортово", що у Москві. 

 

Також 27 листопада  слідчі Служби безпеки України в Одеський області та прокурори Військової прокуратури Південного регіону України оголосили підозру вісьмом військовим Прикордонної служби ФСБ та Збройних сил РФ, їм інкримінують ведення агресивної війни, замах на умисне вбивство.